С лед извършената проверка на заместник-министъра на икономиката Александър Манолев за злоупотреби със средства, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз, Върховна касационна прокуратура сезира Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество.
Също така бяха изпратени всички материали, които ВКП събра, на Окръжна прокуратурата Благоевград, където започна досъдебно производство за представяне на данни с невярно съдържание и получаване на средства от европейски фондове.
Говорителят на главния прокурор каза, че обстоятелствата, които първоначално са им послужили да сезират Комисията за конфликт на интереси ще бъдат и част от разследването, за да могат да установят по категоричен начин евентуална съпричастност.
„Има подозрение от страна на прокуратурата, че Ана Димитрова е едно подставено лице. Но, за да бъдем сигурни, да твърдим, да ангажираме наказателна отговорност прокуратурата трябва да извърши разследване, да събере доказателства по надлежния ред”, обясни Румяна Арнаудова.
Изискани са копия от проекта, финансиран по Програма за развитие на селските райони и цитиран в публикации в медиите - „Изграждане на жилищна сграда за гости в местността „Чинар куши” гр. Сандански”.
Установено е безспорно, че договорът за отпускане на безвъзмездна финансова помощ в размер на 391 160 лева е сключен с ЕТ „Агротрейд – Ана Димитрова” и Александър Манолев не е бенефициент.
В хода на проверката обаче е установено и че Александър Манолев е учредил в полза на ЕТ „Агротрейд – Ана Димитрова” право на строеж на „Жилищна сграда – къща за гости”, басейн и ограда в собствения си поземлен имот.
Манолев е предоставил на ЕТ „Агротрейд – Ана Димитрова” ползването на собствената си земеделска земя - лозе с площ от 9,7 дка.
В качеството си на управител и представител на „Ес Ди Ес Про” ЕООД Манолев е предоставил на заем сумата от 700 000 лева на ЕТ „Агротрейд – Ана Димитрова”.
Александър Манолев е представлявал ЕТ „Агротрейд – Ана Димитрова” като упълномощено лице при извършената проверка на място на осъществената инвестиция по проекта, като е предоставил и документи, свързани с нея, изискани от експерти при Регионален технически инспекторат – Благоевград.
Същевременно Александър Манолев е бил член на Управителния съвет на Държавен фонд „Земеделие”.
Съгласно условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка „Разнообразяване към неземеделски дейности” от Програмата за развитие на селските райони за периода 2007 - 2013 г. за срок 5 години след сключване на договора за отпускане на финансова помощ ползвателят е длъжен да използва придобитите въз основа на одобрения проект активи по предназначение.
А в случай, че ползвателят на помощта не изпълнява свои нормативни или договорни задължения след изплащане на финансовата помощ, може да се поиска връщане на вече изплатени суми заедно със законната лихва върху тях или да се прекратят всички договори, сключени с ползвателя на помощта.
С оглед на установените обстоятелства Върховна касационна прокуратура сезира Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество за извършаване на проверка и преценка за конфликт на интереси на Александър Манолев.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!