17 септември е по-специална дата за всички столичани. Празникът на град София е денят, в който почитаме Светите мъченици София, Надежда, Вяра и Любов. Името си градът получава от храма - базиликата "Света София", която е сред най-старите действащи църкви в Европа. Една изключителна архитектурна ценност още от ранните векове на християнството.
(Видеото по-горе: 145 години от обявяването на София за столица на България)
Разбира се, столицата ни е място, където всяка историческа забележителност носи своя уникален символизъм за жителите или посетителите.
Едни усещат духа й в ротондата "Свети Георги", най-старата почти изцяло запазена сграда тук, построена още през IV век от самия император Константин като част от античен обществен комплекс (все още частично могат да се видят пет слоя стенописи оттогава), други в емблематични за историята ни места като Лъвов или Орлов Мост, или пък НДК като част от един по-различен период.
Но когато говорим за официалния символ на града, то темата винаго е една и това е статуята на Света София, която се издига в центъра от 2001 година.
Скулптурата, дело на известния ни български скулптор Георги Чапкънов се извисява гордо на височина от 8 метра (ако сметнем и мраморния пиедестал, на който е поставена - дело на архитект Станислав Константинов - общо 14) и реално е алегорична персонификация на София, подобно на образа на "Улпия Сердика" на Харалампи Тачев, поставен в герба.
На пръв поглед действително е впечатляваща и представя столицата достойно пред чуждите туристи. За повечето столичани обаче, тя е по-скоро въпрос на разнопосочни мнения. Защото както предизвиква възхищение, така и провокира множество критики.
Произведение на изкуството или спорен символ?
Поддръжниците на статуята действително я виждат като умела творба на модерното изкуство.
Тя внушава власт и достолепие - фигурата на "Света София" носи корона, символизираща властта, държи венец от лавър и дъб – препратка към герба на града с неговия девиз "Расте, но не старее", а на ръката ѝ е кацнала сова – символ на знанието и мъдростта. Статуята е позлатена и блести в центъра на София, като въодушевени туристи редовно я увековечават в своите снимки, виждайки в нея символ на една динамична и модерна столица.
От друга страна обаче идва и голямата въпросителна.
Скептиците поставят под въпрос както символиката, така и естетиката нй. За тях статуята е езически символ и няма нищо общо с християнския образ на великомъченицата Света София. Някои дори подчертават, че фигурите на погребалния венец, монетите и совата се свързват с траурни ритуали и смърт, а не с благоденствие и мъдрост.
Птицата на смъртта – кукумявка и черната одежда на статуята предизвикват асоциации с траур, а не с просветление и надежда. Всичко това провокира разгорещени дебати относно нейната полза, като в социалните мрежи мнозина редовно призовават за премахването й от центъра на града.
Историческо място
Действително, скулптурата е поставена на място с уникално историческо значение за града. Там, където е поставена днес, се е намирала главната западна порта на древния град, през която хан Крум е влязъл през 809 година.
На това място в миналото е имало и средновековна църква "Свети Спас" (чиито руини все още се намират под сградата на "Булбанк"), където са се състояли редица значими исторически събития, свързани с борбата за освобождение на България.
Преди промените пък, на същото място се издигаше и огромен паметник на комунистическия вожд и идеолог Владимир Ленин, премахнат през 1991 г.
И всичко това, като част от над 1300-годишната история на страната ни, още повече разделя общественото мнение за моралната стойност на скулптурата. Много от критиците са категорични, че общата й визия по никакъв начин не съответства на светицата, на чието име е кръстена столицата ни.
Дори нещо повече - че в същината си представлява древен демон от езически митологии, което по никакъв начин не подхожда на християнска столица въобще.
Но въпреки сериозното недоволство, статуята на Света София продължава да е сред най-открояващите се забележителности в центъра и е ключова част от архитектурата ни. Независимо от това дали е твърде модернистичен поглед към наследството на града или пък неумела негова интерпретация.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!