З акритите през 2007 г. спешни отделения и спешни болнични комплекси да бъда възстановени. Това предвижда стратегията за развитие на спешната помощ до 2020 г., разработена от Министерството на здравеопазването, предаде Дарик радио.
Тя ще бъде предложена за обсъждане до края на годината.
Стратегията представи доктор Максим Гайдев от здравното министерство по време на провеждащия се в София Първи конгрес по спешна медицина.
В страната нивото на спешната медицина е добро, но има сериозни проблеми в областта на кадровия потенциал, логистиката и организацията, посочи директорът на "Пирогов" доц. Стоян Миланов.
Максим Гайдев съобщи, че в момента работят 370 екипа в цялата страна. По думите му спешната помощ разполага с 600 линейки.
3,5 повиквания е средното ниво за страната за един екип в 12-часова смяна.
Според участниците в конференцията в някои области нивото на спешната помощ в България е доста по-добро от някои страни в Европа.
В момента една линейка се пада на 27 000 българи, разкри преди дни в. "Труд". Пациентите с опасност за живота от всяко седмо село или малък град в България чакат линейка повече от 30 минути. Вестникът се позовава на полуготовата Национална стратегия за спешна помощ на Министерството на здравеопазването.
Ако заплатите не станат достойни, следващото десетилетие Спешна помощ ще загуби една трета от персонала си, се казва в документа на МЗ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!