С разформироването през 2012 г. на механизирания батальон в гр. Враца необосновано и прибързано бяха снети налични отбранителни способности преди да бъдат изградени нови, се посочва в отговор на министъра на отбраната Ангел Найденов по повод питане на народни представители, съобщиха от пресцентъра на Министерството.
В началото на юли Найденов обяви, че е необходимо възстановяването на батальона във Враца, формирование, което в първия етап ще бъде с численост малко над 250 военни.
Тогава военният министър каза още, че се отменя реорганизирането в полк на бригадата "Специални сили" в Пловдив, като така няма да бъдат съкратени 300 души.
Отменя се и реорганизирането на авиобазата в Безмер, което спира съкращаването на близо 200 военни и на още 30 цивилни служители.
Президентът Росен Плевнелиев, който е и върховен главнокомандващ българската армия, заяви няколко дни по-късно в отговор на въпрос, че Националният план за развитие на Въоръжените сили е многопластов стратегически документ.
По думите на Плевнелиев със сигурност трябва да е ясно, че ако се спре реорганизацията в едно, две или повече местоположения, на които се базира нашата армия, означава, че ако оставим повече персонал, трябва да се намалят разходите за инвестиции и технологично оборудване.
Според президента спирането на пенсионната реформа в армията струва поне 30 млн. лева на година, а запазването на поделението във Враца струва поне 15 млн. лева за инвестиционни разходи и още няколко милиона за поддържане на персонала. Плевнелиев бе категоричен, че трябва да се посочи откъде ще дойдат тези пари.
В отговора си на депутатското питане Ангел Найденов посочва, че при анализиране на разформироването на поделението във Враца не е намерено нито едно убедително доказателство, налагащо закриването на формированието.
Прегледани са възможностите за възстановяването на механизирания батальон в град Враца, в резултат на което на 22 юли е било взето окончателно решение, уточнява министърът.
За необходимостта от възстановяване на военното формирование има единно решение от страна на политическото и военното ръководство, посочва той.
Според Найденов най-реалистичен срок за сформирането на батальона се очертава втората половина на 2014 г.
Предвижда се за година финансовите средства за личен състав и текуща издръжка на военното формирование да са в рамките на 4,8 млн. лева, а щатният състав - от около 250 военнослужещи и цивилни служители, да бъде за сметка на други военни формирования, посочва още в отговора си министъръта.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!