Н е считам, че падането на мониторинга трябва да се приема с хвалби и овации. Това коментира пред журналисти в парламента Петър Петров, заместник-председател на парламентарната група на "Възраждане" по повод отпадането на Механизма за сътрудничество и проверка на Европейската комисия (ЕК) спрямо България и Румъния.
Петров бе категоричен, че нищо не се е променило за страната ни, въпреки приетите под давлението на ЕК редица законопроекти. По думите му въпросните законопроекти „създават права и задължения, които се диктуват отвън“.
Петров не е оптимист и за влизането на страната ни в Шенген, докато липсва единодушие сред страните членки на Европейския съюз. Той визира решението на Австрия да отхвърли призива на председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен да вдигне ветото си за присъединяване на България и Румъния към Шенгенското пространство
По думите на Петров единственото, което се очаква, е неизпълнение на обещанията на правителството, че през октомври страната ни ще стане член на Шенген.
Днес ЕК съобщи, че прекратява механизма за сътрудничество и проверка, с който наблюдаваше съдебните реформи и борбата с корупцията в България и Румъния, както и с организираната престъпност у нас. Комисията въведе докладите от 2007 г. и първо подготвяше оценки и препоръки на всеки шест месеца, а по-късно - веднъж годишно. През 2019 г. ЕК реши да прекрати издаването на доклади за нашата страна заради достатъчно изпълнение на препоръките, като дотогава бе издала 17 оценки. През юли тази година комисията съобщи, че възнамерява да прекрати действието на механизма. Механизмът за сътрудничество и проверка беше въведен при присъединяването на България и Румъния към ЕС през 2007 г. като преходна мярка, се посочва в днешното съобщение на ЕК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!