О т „Възраждане“ и „Има такъв народ“ внасят в деловодството на Народното събрание предложение, в което ще искат парламентът да свика референдум за запазване на българския лев.
"Това е инициатива, която парламентът преди няколко месеца отхвърли, решението на Конституционния съд впоследствие не определи въпроса като противоконституционен. Точно заради това ние го внасяме отново", коментира пред журналисти в парламента Цончо Ганев от „Възраждане“.
"Възраждане": България не е готова за членство в еврозоната
Въпросът на референдума ще бъде: "Съгласни ли сте българският лев да бъде единствената официална валута в България до 2043 г.?"
"Ако референдумът се състои, ще агитираме против въпроса на „Възраждане“, но решението трябва да е в българските граждани, а не на една група политици, които са си въобразили, че могат да решават от името на всички", заяви Тошко Йорданов от ИТН.
"Смятаме, че България трябва да влезе в еврозоната, когато е готова", добави той.
"Подкрепяме референдума на „Възраждане“ по изключително морални причини, защото те положиха усилия и събраха необходимия брой подписи да има такъв. Предишното Народно събрание наруши Конституцията и собствения си закон за референдумите и изхвърли в кошчето волята на 604 хил. българи", коментира той.
"В началото на февруари с редица мотиви Конституционният съд отклони искането на 49 народни представители, свързано с предложение за произвеждане на национален референдум за лева. Конституционният съд отхвърли нашата жалба по отношение на процедурата, с която Народното събрание не прие вота на 604 хил. души. Ние имаме право, поне 48 народни представители, да внесем предложение да свикване на референдум. Това е демокрацията – българският народ да бъде питан", коментира Цончо Ганев.
"Ако българският народ се произнесе, че иска да влиза в еврозоната, без значение, че от „Възраждане“ смятаме, че нямаме място там, ще влезем в еврозоната", заяви депутатът.
"Такива са разчетите на Европейската централна банка и на Световната банка, че България няма да е готова дотогава", отговори Цончо Ганев на въпрос защо във въпроса е посочена 2043 г.
В края на юни МС прие проект на Закон за въвеждането на еврото в България. Той бе изготвен от междуведомствена работна група в Министерството на финансите, в която участие взеха представители на всички министерства и заинтересованите страни.
Законопроектът бе публикуван за обществено обсъждане през март, което обсъждане приключи през април.
След като вече е одобрен от Министерския съвет, той трябва да отиде за разглеждане в 50-ото Народно събрание.
* Видеото е архивно: Еврозона, данъци и политическа нестабилност: Какво е финансовото бъдеще на страната
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!