Публикация във Facebook възмути потребителите и беше споделена почти 2 000 пъти. След като случаят доби гласност се заговори и за уволнения.
Писателят Димитър Кенаров разказва как с приятели решават да посрещнат Новата година като изкачат Черни връх. Единият от тях решава да тръгне сам от центъра на София и, тичайки, да се качи до заслона на Черни връх, където всички се разбрали да се чакат. През това време температурата в планината пада до -15 градуса. А Кирил Радев изпреварва приятелите си.
"Горе го намираме вече в почти безпомощно състояние, треперещ - поведение, което интерпретирахме като начална фаза на хипотермия", разказва Димитър Кенаров.
Кирил е по къси панталони, защото тренира телесно закаляване. Надявал се е, че със стигането до заслон Черни връх ще има къде да се стопли. "Ако съм считал, че има и един процент вероятност да не вляза и да не се стопля в хижата със сигурност щях да планирам цялото начинание по един по различен начин“, споделя той.
Компанията предварително е проверила дали заслонът ще е отворен на Нова година. "Те ми казаха, че ще празнуват в семеен кръг, което аз го интерпретирах, че ако се наложи някаква ситуация, горе има хора", казва Кирил Радев пред БНТ.
Предположението му обаче се оказва грешно, а хората вътре не само не помагат, а по думите му дори се държат арогантно. На опитите да влязат вътре, защото Кирил е в тежко състояние, жена отговаря "да си представят, че вътре няма никой".
"Ама вие сте тука в момента, казва й Кирил. - И тя тогава ми тресна врата под носа и ме в предверието, което беше напълно недопустимо".
Ирина и Чавдар Евтимови, които стопанисват чайната, признават, че не преценили правилно състоянието на Кирил. Било им омръзнало от парадиране и демонстрации в планината.
"Това се случва всяка вечер, почна да става някаква мода всеки идва да демонстрира екипировката си. На Коледа имаше хора които си пиеха и пушеха. Ние живеем там, сигурно се предполага, че и ние искаме да прекараме Нова година в наша си обстановка, без да ни се натрапва някой", казва Ирина Евтимова.
Приятелите на Кирил се обаждат на спасителната служба и чак тогава той е пуснат в заслона, докато дойдат спасителите. Според директора ПСС- Емил Нешев обаче маратонки и шорти са недопустима екипировка. "Тази екипировка, дори и за планински бегач, още повече нощно време в тези условия, беше нереално малка и слаба", казва Нешев.
От Българския туристически съюз, които отдават чайната под наем, обясниха, че наемателите на планинските хижи са длъжни да осигурят достъп на туристите 365 дни в година, 24 часа в денонощието.
Заради инцидента, наемателите на заслона и чайната може да бъдат сменени, съобщава NOVA.
"По тези данни, които досега съм събрал, по всяка вероятност договорът ще бъде прекратен защото е описано, че те трябва денонощно да осигуряват подслон на хората", заяви за телевизията Мирослав Дачев от Българския туристически съюз.
Публикацията във Facebook е коментирана над 910 пъти, като потребители се обявяват както в подкрепа на туристите, така и в подкрепа на наемателите на заслона.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!