П арламентът прие промени в Закона за резерва на Въоръжените сили на първо четене. Измененията са внесени от Министерски съвет и "за" тях на първо четене гласуваха 103 народни представители, "против" - и "въздържали се" - 42 , с което те бяха приети.
Със законопроекта се създава възможност за изпълнение на срочна служба в доброволния резерв. Текстовете предвиждат всеки български гражданин до 40 г., по негово желание и при условие, че отговаря на изискванията на закона, да може да служи във въоръжените сили за срок до 6 (шест) месеца.
В мотивите се посочва, че с увеличаване броя на български граждани с военна подготовка ще се подобри възможността за попълване на запаса на въоръжените сили.
Промените ще дадат възможност за по-гъвкав подход и разширяване на обучението на българските граждани в етапите на средното образование за придобиване на умения, свързани със защитата на родината, с оцеляване при кризи от военен характер, както и за усвояване на знания за мисиите и задачите на въоръжените сили.
Дава се статут и оперативна самостоятелност на Централно военно окръжие като самостоятелно юридическо лице, което ще способства за по-пълно изпълнение на функциите и задачите му, свързани с изпълнение на разпоредбите от ЗРВСРБ, посочва БНТ.
Създават се условия за повишаване на способностите за оповестяване, осигуряване и доставяне на запасни и техника-запас за военните формирования и.
Ще се увеличат възможностите на въоръжените сили за комплектуване на контингенти, участващи в операции и мисии извън територията на страната с необходимите специалисти, изпълняващи договор за служба в доброволния резерв.
С увеличаване на годините за водене на отчет на запасните ще се подобрят мобилизационните способности на страната и ще се повиши готовността на въоръжените сили за защита на Отечеството чрез ефективно използване на тези български граждани, съобразно специфичната им подготовка.
Доброволните резервисти ще се използват по-ефективно за срока на договора, чрез въвеждане на изискване от 2 години до навършване на пределна възраст за прием на служба в доброволния резерв.
Работодателите ще имат възможност да запазват персонала си, като осигуряват неплатен отпуск на работниците.
В хода на разискванията депутатите от ПГ "БСП за България" Николай Цонков и Кольо Милев заявиха, че тяхната парламентарна група ще се въздържи от подкрепа за законопроекта, тъй като промените, които се предлагат са "козметични" и няма да решат проблема с недокомплекта в армията.
"Няма как да подкрепим подобни промени", отбеляза Цонков. Според него е логично първо да приключи очаквания до края на годината стратегически преглед на отбраната, и едва след това да се предложат цялостни реформи за решаване на проблемите, които са се натрупали през годините.
Цонков заяви, че 13 процента е окомплектоването на доброволния резерв, тоест от около три хиляди души, предвидени за доброволен резерв, заети реално са около 450 души. Депутатът посочи, че това понятие "срочна служба" в доброволния резерв няма да доведе до кой знае какви резултати, тъй като липсвали стимули, за да бъдат попълнени тези 3000 бройки резервисти заложени в закона.
Пламен Манушев от ГЕРБ заяви, че идеята на този законопроект е да се запълни военновременният състав на поделенията на Българската армия, тъй като запасните са станали вече на възраст и са започнали да излизат от резерва.
Колегата му, ген. Константин Попов, председател на ресорната комисия по отбрана, защити предлаганите промени. Целта на промените е да се засили резервът, да се създадат по-добри условия, за да може да има повече кандидати за кадрова военна служба, да се повиши нивото на подготовка, образование и възпитание на младите хора към въпросите, свързани с отбраната с преподаване в средните училища и новите възможности, които се дават на висшите училища, посочи той.
Ген. Попов разясни, че доброволният резерв се състои от две компоненти: резерв на активна служба и доброволен резерв на разположение за тази активна служба.
"Сега правим още едно попълнение - за срочна служба към тази активна служба", уточни той и отбеляза, че ще има и осигурен бюджет от Министерство на отбраната за подготовката на резервисти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!