Т ри самолета за противоградова защита ще обхващат територията между Дунав, Черно море и Стара планина, каза при представянето на проекта на летището в Горна Оряховица Ваньо Славеев, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за борба с градушките, предаде БТА.
Самолетите за противоградова защита са осигурени по пилотен проект на Министерството на земеделието и храните, на стойност пет милиона лева. Изпълнителят на проекта е избран с обществена поръчка.
Самолетите ще участват в борбата с градушките в активния сезон до 1 октомври.
По първоначални разчети ракетният способ има ефективност 80 процента, а със самолетите ефектът е 60 на сто, но това предстои да бъде анализирано, посочи Славеев. Подобна е защитата срещу градушките в Австрия, Германия, Канада, САЩ и Аржентина, причината е, че самолетния способ е много по-евтин от ракетния, уточни той.
При него се използват така наречените палки със сребърен йодит, който е с кристална структура, подобна на ледообразуващите ядра в градоносните облаци. Целта е изкуствените ядра да бъдат внесени в облака и там по химичен път да бъдат намалени градовите зърна, които, падайки до повърхността на земята, да се стопят или да се превърнат в ситна градушка, която няма да има силата да унищожи посевите. Според изследвания на международни организации този способ е безопасен за хората и природата, каза Славеев.
Самолетите летят в основата на облака до височина три километра и двеста метра, екипажът е от трима души. Общо 12 пилоти ще бъдат обучени от свои аржентински колеги, където тази практика е утвърдена. Обучен ще бъде и екипът в командния пункт.
Единайсет полета са осъществени от 12 май досега. Очакванията са чрез самолетния и ракетния способ през този сезон да бъдат защитени повече от 55 милиона декара площи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!