П арламентът наложи мораториум върху определени действия на държавните органи до избирането на нов Министерски съвет или назначаването на служебно правителство.
Решението беше взето единодушно със 151 гласа "за". От ГЕРБ-СДС не участваха в гласуването, защото според тях решението е противоконституционно.
Депутатите наложиха мораториум върху възлагането на концесии,
включително определяне на концесионно възнаграждение и предоставянето на разрешения за търсене и проучване на подземни богатства.
Забраната включва също поемането и предоставянето на държавни заеми по смисъла на Закона за държавния дълг, както и правенето на промени в състава на органите за управление и контрол на държавните публични предприятия, на държавните лечебни заведения за болнична помощ и на другите дружества с над 50 на сто държавно участие в капитала, както и избора или назначаването на други управителни или контролни органи.
Мораториумът засяга също
извършването на разпоредителни сделки с недвижимо и движимо имущество, включително на държавните лечебни заведения за болнична помощ, избора или назначаването на лица, заемащи висши публични длъжности по смисъла на Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, и назначенията в държавната администрация.
Двата проекта за решение, внесени от лидерът на БСП Корнелия Нинова и от Мая Манолова от "Изправи се! Мутри вън", бяха обединени в един.
Спор в пленарна зала предизвика кой е предложил първи мораториума, защо не е приет още миналия петък, както и дали е противоконституционен.
Борислав Сандов от "Демократична България" поиска мораториумът да обхване и извършването на разпоредителни сделки с недвижимо имущество на Министерството на отбраната. Той посочи, че през последните две години са продадени огромен брой недвижими имоти на МО с отпаднало предназначение, като за тази година има план-график за още такива имоти. Сандов даде пример с имот, отбелязан като сгради, но когато се отиде на координатите, се виждало, че това е "една апетитна площ от два декара" на брега на Панчаревското езеро.
"Имайте предвид, че на Панчарево не може да се направи казарма", репликира го Тома Биков от ГЕРБ-СДС.
Мая Манолова поиска предложението да се разшири и мораториумът да обхване сделките с недвижими имоти на МО и на останалите министерства и агенции. Накрая беше намерена и подкрепена такава редакция на текста, която да обхване и министерствата.
По предложение на Христо Гаджев от ГЕРБ-СДС беше добавено, че мораториумът ще включва и сделките с движимо имущество.
Стана ясно още, че депутатите няма да излизат във ваканция по Великден.
Това гласуваха самите те днес в Народното събрание. Решението беше подкрепено от 165 депутати, трима бяха "против" и трима се "въздържаха".
Според парламентарния правилник депутатите имат 10 дни ваканция по Великден, която тази година те отменят.
Причината е, че Народното събрание започна работа едва преди седмица и има много закони, които трябва да приеме в спешен порядък.
Сред тях и промяната в изборните правила. Така по Великден депутатите ще почиват като редовите граждани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!