Във връзка с най-честите затруднения при попълването на анкетните карти за преброяването на населението, от Националния статистически институт (НСИ) публикуваха отговори на най-често задаваните въпроси.
1. Какво е домакинство и какво е семейство?
Домакинство е: едно лице, което живее в самостоятелно жилище, стая или част от стая и е на самостоятелен бюджет; две или повече лица, които живеят в едно жилище или част от жилище и имат общ бюджет, независимо дали имат, или нямат родствени връзки.
Семейство образуват: съпрузи (в юридически брак или съжителство без брак) без деца; съпрузи (в юридически брак или съжителство без брак) с едно или няколко никога не встъпвали в брак деца, независимо от възрастта им; един родител с едно или повече никога не встъпвали в брак деца, независимо от възрастта им. Едно лице не формира семейство.
2. Как се преброяват българите в чужбина?
Българските граждани, които отсъстват от страната за по-малко от една година (т.е. заминали в чужбина след 01.02.2010 г.) и се намират в друго населено място в чужбина, поради командировка, на гости, на почивка, на лечение и др., се преброяват като временно отсъстващи.
Не се преброяват българските граждани, които отсъстват от страната за повече от една година (т.е. заминали в чужбина преди 31.01.2010 г.). Те се преброяват в страната, в която живеят.
Студентите, независимо дали в България или чужбина се преброяват в населеното място, в което учат, а учениците се преброяват при родителите.
3. На какъв адрес се преброяваме?
При попълване на преброителната карта лицата посочват адреса, на който действително живеят, тоест обичайния адрес, независимо къде е адресната им регистрация по постоянен или настоящ адрес.
4. Колко хора се преброяват с една регистрация?
С една регистрация се преброява едно жилище и всички лица, които живеят в него. С един валиден имейл адрес може да се направи само една регистрация.
Според данните на НСИ в първите 60 часа от началото на електронното преброяване в България са преброени 752 348 души, което е 10% от населението.
В Информационна система "Преброяване" са регистрирани 374 360 души. Почти две трети от тях, 203 000, са на възраст между 20 и 39 години.
Най-много хора са преброени в област София град – 225 476 души. Следват областите Варна – 68 850 души, Бургас – 45 770 души, Пловдив – 65 741 души, Русе – 27 532 души. Към 15 ч. на 3 февруари преброилите се са 808 000 души.
Преброителите ще ви търсят, докато ви намерят, а
глобени ще бъдат само хората, които категорично отказват да бъдат преброени.
Това обясни по-рано днес Мариана Коцева, председател на НСИ пред Би Ти Ви. По думите й задачата на преброителите е да намерят гражданите, така че те трябва да идват да ви търсят в жилището ви, колкото пъти е необходимо.
Глобата от 120 лв. ще бъде налагана само на гражданите, които се срещнат с преброителите и категорично откажат да бъдат преброени. В случай, че не бъдат намерени, хората няма да бъдат санкционирани.
Ние сме препоръчали на всички преброители да се свържат с домоуправителите, както и да оставят бележки кога ще бъдат на разположение в съответния вход, добави тя.
Изображения на картите, с които ще се идентифицират преброителите, ще бъдат разпространени преди 10 февруари, увери Коцева.
Идеята на въпросите за жилището ви, като например това дали имате кухня, е да се разбере средно на каква площ живеят европейските граждани, обясни шефката на статистиката.
Въпросът за наличие на външна тоалетна ще даде информация и за инфраструктурата, до каква степен общините са благоустроени. По този начин ще бъде и по-обосновано кандидатстването за европейски проекти, каза още тя.
Информационна система "Преброяване" ще бъде активна на адрес https://iscensus2011.nsi.bg/ до 24,00 ч. на 9 февруари, когато ще бъде спряна и на 10 февруари след 08,00 ч. ще започне класическото преброяване от анкетьори, което ще продължи до 20,00 ч. на 28 февруари.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!