С лед събитията на 23 юни навсякъде по света в момента се задава един въпрос: "Как ще повлияе еднодневният бунт на наемническата групировка "Вагнер" върху репутацията на Владимир Путин?".
Именно този въпрос ви задаваме днес, като можете да вземете участие в нашата анкета.
Според Христо Грозев това, което се случи в Русия, ще бъде повторено.
"В близките 6 месеца ще видим завършек на това, което беше започнато в Русия”, коментира разследващият журналист след опита за бунт на Евгений Пригожин. По думите му щетите са за имиджа на Владимир Путин, който досега е бил представян като „човек, който не може да бъде атакуван, който така добре балансира всички различни кули в Кремъл”, предава NOVA.
„Това, което се случи показа как той по случайност спаси поста си”, коментира още Грозев. Той коментира и възможните причини, поради които Пригожин е спрял „похода си за мир” към Москва.
„От една страна Пригожин не получи очакваната подкрепа от някои от своите поддръжници, може би хора в специални служби, които му бяха обещали или намекнали, че ще получи подкрепа”, коментира Грозев. И подчерта, че много важен елемент е подкрепата, която е очаквал от генерал Суровикин, който в момента на практика ръководи военната операция в Украйна. „Американското разузнаване е знаело, доколкото разбираме от днешна статия в Ню Йорк Таймс, за това, че Суровикин е бил посветен в плановете на Пригожин”, посочи Грозев.
Според него друга възможна причина за спиране на бунта е възможен натиск от специалните служби на ФСБ.
От друга страна, Mirror коментира, че най-важното за Путин е собствената му власт, богатството и оцеляването, затова е възможно смъртта на диктатори като Кадафи и Саддам Хюсеин да е оказала дълбоко въздействие върху него.
Той сам позволи на шефа на ЧВК "Вагнер" Евгений Пригожин да играе егоистичния хулиган, който месеци наред хули руските военни. Изглежда, че стратегията на Путин тук е била да проправи пътя на съперниците на Пригижин, министъра на отбраната Сергей Шойгу и началника на Генералния щаб Валерий Герасимов, да поемат вината за войната. Путин използва оскърбителните изблици на Пригожин срещу тези двамата като средство да разделя и управлява, а също и публично да посочва вината за неуспехите във войната, без да го казва сам, пише още Mirror.
Но сега оцеляването му зависи от това да запази лицето си по отношение на войната в Украйна, което е почти невъзможно без скорошна победа. А при положение, че в армията му цари такъв хаос, а много от специалните му сили очевидно са дезертирали към "Вагнер", това също изглежда невъзможно, така че президентството на Путин ще се бори да оцелее, казва още изданието.
На 23 юни в аудиозапис основателят на наемническата групировка "Вагнер" се закани да "спре" висшето военно ръководство в Москва и призовава руснаците да не се противопоставят на неговите бойци. Още на следващия ден Пригожин обяви, че бойците му се връщат в базите си и се прекратява похода към Москва.
Беларуският колега на Путин Лукашенко разговаря по телефона с основателя на "Вагнер" Евгений Пригожин същия ден, като целта беше да проведе той преговори с него. След разговора с Лукашенко шефът на "Вагнер" нареди на бойците си да се върнат обратно в полевите им лагери.
На 27 юни Путин заяви, че силите за сигурност "на практика са спрели гражданска война", като са се справили с бунта на Вагнер през уикенда, като направи остри забележки по повод неуспешното въстание на паравоенната група. По същото време Москва отхвърли идеята, че неуспешният бунт на Вагнер е застрашил властта на руския президент Владимир Путин, като заяви, че подобни твърдения "нямат връзка с реалността".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!