З емеделски производители блокираха за два часа днес пътя за граничния пункт „Илинден – Ексохи“ край село Садово. В протеста се включиха представители на Националната асоциация на картофопроизводителите, както и зърнопроизводители и животновъди.
Към 11:00 ч. протестиращите изкараха земеделска техника на подхода към граничния пункт с Гърция и останаха там до 13:00 ч., когато вдигнаха блокадата на пътя.
Премиерът след срещата с фермерите: Имаме съгласие
Въпреки, че в петък на брифинг в Министерския съвет беше обявено, че земеделците спират ефективните протести и се очаква да бъде подготвен текст за споразумение между представителите на земеделския сектор и министър-председателя, който да бъде разписан от всички, днес отново бе организиран протест.
"Причината е, че не се постигна това, което искаме", каза пред журналисти председателят на Националната асоциация на картофопроизводителите Тодор Джиков.
"Трябва да е ясно на българското общество, че ние не искаме пари, парите са следствие от липсата на политики на национално и европейско ниво", посочи Джиков.
По думите му причината за протеста е искане за яснота по отношение позицията на правителството във връзка със "Зелената сделка".
Правителството с ново предложение към земеделците, какво е то
"Ние не сме съгласни и за този свободен либерализиран внос на продукти и стоки от Украйна, защото нямаме същата себестойност. Ясно и категорично трябва да заявим, че е нужно българското правителство да поиска от Брюксел въвеждането на екотакси, за да може да бъде изравнена производствената цена и да бъдем равни на пазарите, на които оперираме в момента. Изключително важна е и промяна на политиката, бюджетите, ставките в планинските и полупланинските региони", каза още председателят на Националната асоциация на картофопроизводителите.
Четвърти ден протести, блокирането на пътища продължава
Протестиращите заявиха, че ще искат среща и с вицепремиера Мария Габриел, като ще търсят подкрепа и от лидерите на партиите в Народното събрание във връзка с искането за приемане на конкретни закони, свързани със сектора.
Очаква се протести да има и през следващата седмица, като предстоят разговори между български и гръцки фермери за общи действия, каза Джиков.
Инициативен комитет, включващ 26 браншови организации от сектора "Земеделие", не подкрепя постигнатите договорености по време на поредицата от срещи между представители на правителството и няколко земеделски организации, затова на 13 февруари (вторник) продължават протестите, пише в съобщение, изпратено от Инициативния комитет до медиите.
Исканията на организациите са за адекватна политика в сектора, която да защитава интереса на всички браншове и за незабавна оставка на министъра на земеделието и храните Кирил Вътев заради несправянето според тях с проблемите на земеделието в България и целенасоченото разделение и противопоставяне на неправителствените организации
Според Инициативния комитет нито една от неговите организации не е била допусната на масата на преговорите срещите в Министерския съвет (МС).
"Не сме съгласни шепа браншовици да представят, да поемат ангажименти и да подписват споразумение от името и за сметка на целия сектор. Сблъскахме се с пропагандиране и вменяване в обществото, че исканията ни са политически... Бяха регистрирани опити за всяване на страх от органите на реда към българските фермери на различни места в страната", пишат от Инициативния комитет в съобщението.
Представители на Инициативния комитет ще дадат пресконференция на 12 февруари. На нея ще бъде представена декларация с подробните искания на Инициативния комитет, както и на тези организации, които се присъединяват към несъгласните с водената политика в сектор "Земеделие".
Инициативният комитет продължава протестите по места от понеделник и готви протест на13 февруари пред сградата на Министерския съвет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!