О т началото на пълноправното ни членство в Шенген на 1 януари до момента МВР е предотвратило 30 опита за извеждане на деца извън страната без родителско съгласие. Едва три от тях обаче са в резултат на компенсаторните проверки на вътрешните граници с Румъния и Гърция и по летищата в страната.
След отпадането на контрола и при сухоземните граници Декларацията за родителско съгласие при извеждане на непълнолетен стана препоръчителна, а не задължителна. Въпреки това, от „Гранична полиция” увериха, че ще правят проверки на случаен принцип на летищата и вътрешните граници на Шенген, когато има пътуващо дете.
Не е ясно колко са случаите, в които без знанието и на двамата родители, деца напускат пределите на страната и дори тези на Шенгенското пространство. Адвокатите по семейно право всекидневно се сблъскват с такива казуси. NOVA разказва за подобно издирване, което разкрива проблем в системата.
Ще го наречем Иван - баща на 3-годишно момченце, който на 1 февруари е отвлечен от своята майка. „Беше тръгнала с един голям куфар и детето. На 2 февруари ги обявих за международно издирване. Минаха няколко дни без официална информация. След това разбрах, че жена ми веднага е хванала полет за Мюнхен, Германия”, разказва бащата.
Ден, след като разбира от полицията, че синът му е отвлечен, мъжът получава обаждане от Лондон. „Тя ми позвъни от уличен телефон. Каза ми, че е останала без пари и поиска да ѝ изпратя, за да се върне в България. Казах ѝ, че искам да говори с полицай, който да я съпроводи до гейта. Тогава хванах полет до „Хийтроу” и тръгнах да ги търся по терминалите”, разказа мъжът.
Така, въпреки че и майката, и детето се издирват в Шенгенската система, те напускат пространството и се озовават в британската столица. „Знам, че в Германия е била спряна и са ѝ задавани въпроси. Но след това са я пуснали, въпреки че има вече издаден бюлетин от Интерпол”, посочва още Иван.
„Тя се издирва от МВР – „Гранична полиция”, от шенгенската полиция, от Интерпол и от Европол. Цялата тази система не проработи в техния случай”, твърди Йорданка Бекирска, адвокат по семейно право.
Въпреки този случай компенсаторните проверки на летищата и по вътрешните граници на страната са със специален фокус върху непълнолетните. „Тъй като малолетните са специфична категория, на същите се извършва проверка с цел да се установи дали са в риск. Проверяват се в информационните масиви на МВР”, обясни главен инспектор Светослав Шарлаганджиев от „Гранична полиция”.
От 1 януари са спрени незаконни извеждания на три деца в Шенгенската зона - две на румънската граница и едно на летище София. „Колко не са спрени, дори не можем да проследим”, коментира адвокат Бекирска.
„При конкретен явен риск от незаконно извеждане Районният съд може да наложи забрана детето да напуска страната”, подчерта гл. инсп. Шарлаганджиев.
Според Бекирска обаче подобно дело отнема месеци. „Трябва да знаем, че бързо и ефективно е, когато едно лице от момента, в който е обявено за издирване в България, е обявено за издирване и в Шенгенсгото пространство”, каза юристът.
А докато случат на Иван и неговото 3-годишно дете завършва с щастлив край, след като неговата съпруга се връща доброволно у нас, не е ясно достатъчни ли са мерките на държавата в това да опази децата. „Незнанието какво се случва с твоето дете - дали е добре, дали е на топло, дали е живо… Това никой родител не трябва да го изпитва”, категоричен е Иван.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!