Н овата учебна година ще започне присъствено - във всички училища, за всички ученици в дневна форма на обучение, но има още три седмици до началото на учебната година и може да се случи всичко. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на брифинг в двора на Националната природоматематическа гимназия заедно със заместник-кмета на София Тодор Чобанов.
"С голяма доза увереност можем да прогнозираме, че епидемичната ситуация ще продължи 10-12 месеца, или през цялата нова учебна година", заяви министър Вълчев.
Той уточни, че затова от МОН са избрали съчетание на две стратегии за образованието през новата учебна година, като моделът ще е базиран на "превключването".
"Говорили сме с министъра на здравеопазването и най-вероятно ще има прагови стойности за определени области, или за определени общини, на брой жители - 1000 или 10 000, при които ще се обявява влошена епидемична ситуация и образователната система ще трябва да превключва за обучение в електронна среда", обясни министърът.
Той съобщи, че на сайта на МОН са публикувани насоките за училищата през новата учебна година.
Всяко училище ще направи своя списък от мерки, предложили сме и списък от избираеми мерки, защото училищата са различни, като брой на учениците, на смените за обучение и на физическата им среда. Училищата ще споделят и свои собствени мерки, но задължителни ще са здравните мерки и протоколите, обясни министър Вълчев.
Ще има задължение за уведомяването на родителите - един път седмично, за епидемичната ситуация в училищата, и извънредно - при заболял учител или ученик, каза образователният министър.
Той коментира, че няма съмнение, че учебната година ще бъде трудна и освен образователните предизвикателства, ще трябва да се осигури и трудният баланс между правото на образование и правото на здраве. Когато има ученик със симптоми за коронавирус, той ще бъде отделян и незабавно ще бъдат уведомявани родителите му, за да го заведат на лекар.
При болни деца и учители
ще се уведомява и районната здравна инспекция, каза министър Вълчев. Той съобщи, че е подписал насоки, чрез които учениците с хронични заболявания ще може да отсъстват, както и при хронични заболявания на родителите, децата ще могат временно да се обучават от вкъщи.
При превключване на обучение в електронна среда
ще има оценки и отсъствия на учениците, като отсъствията ще са при синхронното обучение в електронна среда, обяви министър Вълчев.
Той добави, че при асинхронното обучение ще се промени нормативната уредба, за да се поставя оценка за "участие" или "за неучастие", но тя няма да е на учебен час. По този начин ще бъдат поставяни дневни отсъствия или присъствия на учениците, за може учителите да ги стимулират по-ефективно да се включат в образователния процес.
Ще има и дистанционна форма на обучение,
която ще е различна от обучението в електронна среда. Имаме намерение между 15 и 20 училища да станат центрове за дистанционно обучение, като един такъв център може да обхване ученици от много училища, дори от повече от една област и община.
Вероятно в края на септември или началото на октомври ще може да започне дистанционната форма на обучение, уточни министър Вълчев.
Той каза, че проучване на МОН е установило, че 16 процента от родителите предпочитат дистанционното обучение на фона на продължаващата пандемия. Ще има и възможност за допълнителни уроци на учениците, които ще се плащат по 15 лева на учителите.
Има 57 общини с недостиг на места в предучилищната възраст
и се предвижда да има компенсации за децата, които не са приети в детски градини, каза образователният министър. Той съобщи, че този въпрос е обсъден с премиера Бойко Борисов.
Заместник-кметът на София Тодор Чобанов каза, че правителството е отпуснало 65 милиона лева на София за проектирането и строежа на детски градини.
COVID-19: Учениците се връщат в класните стаи, има ли рискове
Родители и МОН не се разбраха за дистанционното обучение
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!