Втори ден продължава замърсяването на въздуха на Стара Загора с азотен двуокис, съобщиха от Районната инспекция по околната среда и водите.
Според шефа на инспекция Красимир Костадинов, основната причина за замърсяването са метеорологичните условия - 36 часа безветрие, сериозен автомобилен трафик в града и изгаряне на твърди горива за отопление.
Снощи в Стара Загора в три последователни часа бе регистрирано превишение на алармения праг на атмосферното замърсяване с азотен диоксид.
Областният управител Йордан Николов свика областния кризисен щаб, който излезе с препоръка към жителите на града да не напускат жилищните и работните помещения, да затворят плътно прозорците на стаите, да се избягва физическа дейност на открито, особено на чувствителните групи от населението - деца, възрастни и хора с астма и хронични белодробни заболявания.
Със заповед на областния управител на Стара Загора Йордан Николов 23 декември бе обявен за неприсъствен ден за всички детски градини, детски ясли и училища.
Във връзка с установеното замърсяване министерството на отбраната (МО) обяви, че двете станции на Районната инспекция по околната среда и
водите, разположени в района на полигон "Змейово", за да контролират дейността му, не са отчели наднормени количества на вредни емисии.
На 22 декември 2009 г. от 10,00 до 15,30 ч. на полигона са
провеждани планови изпитвания на патрони и снаряди за гаубица.
Количеството и вида на боеприпасите обаче не могат да предизвикат установеното замърсяване на въздуха в областта, казват от министерството.
Стара Загора има проблема с обгазяванията от години. Най-често като евентуален техен източник се сочат ТЕЦ-овете "Марица Изток", полигонът в Змеево, където се унищожават боеприпаси, но също и други потенциални замърсители.
Вчера бе съобщено, че ТЕЦ "Енел Марица Изток 3"АД е получил сертификат за "Системи за управление на околната среда" по международния стандарт ИСО 14001-2004 от SGS-България.
От пресцентъра на дружеството твърдят, че електроцентралата е първата и единствената, която работи с лигнитни въглища на Балканите в съответствие с европейските екологични стандарти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!