В тори ден на бойкот срещу високите цени на хранителните продукти в цялата страна. След като миналата седмица в четвъртък редица потребители решиха да не пазаруват от големите хранителни вериги, от финансовото министерство отчетоха спад в оборотите с над 28 на 100 спрямо предходния ден.
Теменужка Петкова: В деня на бойкота оборотът е спаднал с 29%
Веригите посочиха, че не е имало отлив на лоялни клиенти, а държавата реши да се намеси с ново законодателство, скъсяващо веригите на доставки.
Богданов за цените на храните: Когато има липса на контрол, се стига до картелно положение
На този етап то все още не е представено. Премиерът Росен Желязков от своя страна призова за спешна смяна на състава на Комисията за защита на конкуренцията.
„Това е на промоция, по-евтино е. Трябва да се намалят цените и да бъдем единни, когато има такъв ден, но аз просто не знаех”, казва Даниела.
„Ще си взема топено сирене, ябълки, ще потърся клечки за зъби. Цените винаги ще вървят нагоре, плавно, надявам се. Ще доведат до това, че правителството ще се замисли и ще вземе мерки за веригата от прекупвачи. Дребният производител е притиснат от прекупвачи. Те го натискат”, добавя Христо Залатарев, цитиран от NOVA.
„Един съвсем нормален делничен поток. Хората минават оттук, купуват си закуски или нещо за обяд. От бойкота губи цялата българска икономика, не само ние като търговци. Страдат и българските производители, защото продуктите им остават по рафтовете”, твърди Добромир Стоянов, който е мениджър „Корпоративни комуникации” на голяма търговска верига у нас.
Според някои клиенти провеждането на втори пореден бойкот няма да промени нищо.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!