П ленумът на ВСС прие декларация, с която се обяви срещу предложенията за промяна в бюджета за тази година. В документа пише, че намаляването на бюджета на прокуратурата се аргументира с финансовото осигуряване на БАН.
Гешев: Това е поредната смешна политическа атака
Членът на съвета Гергана Мутафова предложи да бъде гласувано становище, което да бъде изпратено в парламента, ЕК, ЕП, Венецианската комисия и Съвета на Европа.
Никакви реформи не могат да бъдат направени и никой държавен орган не може да функционира по този начин, посочи тя по време на дебата. Според нея се дава ясен знак, че прокуратурата е неудобна, защото не се харесва и не спазва дадени решения, които се свеждат през медиите. Вземането на пари от бюджета, според Мутафова, е санкция за прокуратурата.
Как могат да отстранят Иван Гешев от поста му
Представляващият ВСС Боян Магдалинчев посочи, че предложението за промяна в бюджета не сочи добра институционална работа и отношение между институциите. Има последователна тенденция. Насочен е целият държавен ресурс срещу прокуратурата. Надяваме се, че при второ гласуване нещата да бъдат променени, посочи той.
Главният прокурор посочи, че това решение за промяна в бюджета е "политическо безсилие".
"Тези над 20 милиона намаление са около 60 на сто от бюджета на прокуратурата и ако това се случи след май няма да има пари за експертизи", каза Иван Гешев.
Гешев е дал обяснения пред прокурор по повод списъка с имена на Кирил Петков
Олга Керелска предложи становището да бъде преработено, но само трима я подкрепиха. Колегата й Атанаска Дишева посочи, че декларацията има политическо звучене.
В документа се казва, че е налице "опасна тенденция за натиск върху органите на съдебната власт, посредством методите и средствата на органите на изпълнителната и законодателната власт, което е недопустимо в една правова държава, споделяща и развиваща европейските ценности".
Според членовете на ВСС неизпълнението на конституционната повеля за самостоятелност на съдебния бюджет, който да отговаря на потребностите на системата, е посегателство над нейната независимост.
Главният прокурор и премиерът обсъдиха съдебната реформа
Подобно решение ще доведе до блокиране на работата на органите на съдебната власт, до невъзможност да изпълняват задълженията си, което ще рефлектира върху правата на гражданите, пише в становището, което пленумът прие.
Според кадровиците е недопустимо обвързването на средствата за текущи разходи на прокуратурата с необходимостта от "спешното ѝ реформиране и преструктуриране, с оглед постигане на по-висока ефективност".
"Със закриването на специализираното правосъдие се преследват нелегитимни цели. Иначе няма обяснение защо при ефективността, която специализираната прокуратура показва, се иска тя да престане да съществува", заяви главният прокурор Иван Гешев пред Пленума на ВСС при обсъждането на изготвения от Прокурорската колегия анализ на Специализираната прокуратура.
"Бих искал да обясня на българските граждани, че сме внесли доклад в Народното събрание още миналата година за дейността на прокуратурата, но не се прояви никакъв интерес какви са резултатите от работата й. Главният прокурор не бе поканен за изслушване. Там ставаше ясно, че ефективността на прокуратурата е 95-96%", добави Иван Гешев.
Главният прокурор поясни, че докладът, който сега се предлага за приемане за сведение от Пленума на ВСС, обхваща целия период на съществуване на Апелативната специализирана и Специализираната прокуратури: „Документът е на сайта и всеки български гражданин може да се запознае с него. И ако политиците проявят интерес, ще разберат, че тази структура е ефективна и ефикасна, въпреки липсата на достатъчно кадри и недофинансирането. За целия период на съществуването си има едва 2% оправдателни присъди по дела с фактическа и правна сложност“, посочи той.
Иван Гешев припомни, че благодарение на специализираното правосъдие бе преустановено наблюдението по направление организирана престъпност в хода на Механизма за сътрудничество и проверка. Благодарение на специализираните съд и прокуратура има множество дела по глава 1 от НК, включително и влезли в сила осъдителни присъди за тероризъм.
"И да се каже, че тези структури трябва да бъдат закрити, означава само едно – че това е политическо решение, което не съответства на статистиката и обективната действителност и не е в интерес на българските граждани", заключи главният прокурор.
Иван Гешев посочи, че от доклада за дейността на специализираните прокуратури се вижда, че е налице прогрес и по отношение на борбата с корупцията и той е оценен от европейските партньори и от Евроджъст.
Главният прокурор добави, че в българската история не се е случвало да се закрива цял един вид съд и то в рамките на едва 14-дневно съкратено обществено обсъждане.
"Мисля, че на всички български граждани трябва да стане ясно какъв е интересът. Част от този интерес са замразени над 3 млрд. лева".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!