В исшият съдебен съвет отложи разглеждането по същество на предложението за предсрочно освобождаване на главния прокурор Иван Гешев, направено от министъра на правосъдието Надежда Йорданова. То трябваше да бъде разгледано днес, но членовете на съвета решиха, че първо трябва да се произнесат по редовността и допустимостта на предложението за предсрочно освобождаване на главния прокурор, направено от служебния правосъден министър Янаки Стоилов през юли 2021 г.
Произнасянето по допустимостта ще се случи на 4 май, като преди това министър Йорданова трябва да отстрани установени от ВСС нередовности в предложението на Янаки Стоилов в седемдневен срок. Те се състоят в това, че в него не са изложени конкретните фактически обстоятелства, за които се твърди, че съставляват посочените нарушения и съответно, уронване на престижа на съдебната власт, обясни министър Йорданова пред медиите.
„Желанието и становището на Пленума на ВСС, съдейки от дебата, въпреки че все още няма такова решение, е да се обединят двете предложения в общо разглеждане“, посочи министърът. По думите ѝ е възможно до края на месец май двете искания да бъдат разгледани по същество и евентуално да бъде взето решение за предсрочно освобождаване на Иван Гешев от поста главен прокурор.
Докато Висшият съдебен съвет дебатираше по казуса, пред сградата на ВСС протестиращи от гражданското сдружение БОЕЦ скандират за оставката му, съобщават от Dariknews.bg.
Преди началото на Пленума на ВСС Иван Гешев и правосъдният министър Надежда Йорданова си размениха задочни обвинения.
"Ако не беше смешно, щеше да е тъжно и то за българската държавност. Но в името на българската държавност или каквото и да е останало, вместо министърът на правосъдието да обикаля студия и най-вероятно да заявява неверни твърдения с откровено политически характер, които вероятно уронват престижа на съдебната власт – тези свои твърдения да ги изрази в Пленума на ВСС, а не да мълчи. Иначе така няма аргументи нито за т.нар. съдебна реформа, нито за отстраняването на главния прокурор", каза главният прокурор Иван Гешев преди Пленума.
От своя страна, правосъдният министър Надежда Йорданова заяви, че е крайно време България да получи главен прокурор, който дължим на обществото, който споделя и отстоява високи морални стандарти и защитава правата на хората, без да ги нарушава, главен прокурор, който не се прикрива зад полицейско насилие.
Предложението за предсрочно освобождаване от длъжност на главния прокурор Иван Гешев беше внесено във ВСС на 2 март, а след това бяха приети вътрешните правила за предсрочно освобождаване на главния прокурор и председателите на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд, по които да се движи процедурата. Според министър Йорданова в предложението ѝ за освобождаване на главния прокурор се съдържат факти и обстоятелства за тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения, както и действия, които накърняват престижа на съдебната власт.
На 4 април членовете на ВСС приеха единодушно да бъде открита процедура за установяване на основания за предсрочно освобождаване на главния прокурор.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!