„Има посредници, които набират такива лица, предимно от ромски произход. Насочват ги. Казват им за какви суми става въпрос, които се дават на съответните лекарски комисии. Всички от ТЕЛК – Ловеч са замесени. Т.е. цялата комисия, плюс, на този етап още един-двама лекари”, коментира Валентин Вълков, окръжен прокурор на Ловеч. „Почва се от 200-300 лв. и стигат до 1000 лв.”
Директорът на ГДБОП Ивайло Спиридонов подчерта, че това е бизнес, от който се издържат цели махали и села. „Ще чуете в следващите седмици и месеци за още по-фрапиращи случаи”, подчерта той.
„През 2011 г., тогавашните председатели и лекари в ТЕЛК – Ловеч бяха осъдени за същото”, заяви пред NOVA адвокатът по медицинско право д-р Мария Петрова. „Подобни практики не са нещо ново. Лошото е, че стават все по-мащабни и все по-трудно се откриват, защото хората, които се ползват с тези документи нямат изгода да разобличат това престъпление”.
Адвокатът посочи, че е въпрос на политическа воля, държавата да лиши определени хора от социалните придобивки, които те получават неправомерно.
Според Капка Панайотова от Центъра за независим живот ТЕЛК трябва да бъдат премахнати във вида, в който са. Тя посочи, че „освен инвалидната пенсия, експертното решение дава поне още 10 придобивки, като стикери за паркиране, билети за транспорт, записване в детска градина.”
„Големият проблем с ТЕЛК е, че така, както е разписан в момента, създава предпоставки и за корупционни практики и за това хората, които наистина имат нужда от тези придобивки и облекчения да не могат да ги позлват”, смята д-р Петрова. „Освен това никой не иска да работи в ТЕЛК. Лекарите там са на доизживяване. Понасят имуществени санкции, които никой друг в държавата не понася и нямат право да работят никъде другаде”.
Тя допълни, че на лекарите трябва да бъде показано, че слагайки подписа си под даден документ, те носят отговорност. „Така стоят нещата и с фалшивите болнични”, коментира адвокатът.
По думите ѝ повечето присъди в такива случаи са условни и „очевидно не изпълняват добре функцията на наказателната отговорност”.
Според Капка Панайотова процентът на загубена нетрудоспособност се изчислява на базата на диагнози и се дават подкупи именно за тяхната подмяна.
„Ето защо единственото нещо, за което трябва да се ползва решението на ТЕЛК, е социалното осигуряване. Всичко друго следва да бъде на базата на индивидуална оценка”, смята Панайотова.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!