В сяка трета жена у нас е била жертва на насилие от страна на партньора си. Това показват данни на Националния статистически институт (НСИ). Те уточняват, че най-честият извършител на насилие над жените е именно техният партньор. Резултатите от изследването показват, че 12% от жените на възраст 18 - 74 г. са преживели поне един от двата вида насилие някога през живота си.
- Жени, преживели физическо насилие (включително заплахи) и сексуално насилие, независимо от извършителя
- Жени, преживели насилие от интимен партньор
- Жени, преживели насилие от друго лице
Домашно насилие
Домашното насилие включва всеки акт на физическо, сексуално, психическо или икономическо насилие, както и опит за такова в семейството или домашна среда.
Включват се членове на семейството, интимни партньори и лица, които живеят или са живели в едно и също домакинство с пострадалото лице, когато е настъпило насилието.
В зависимост от извършителя, периодът, за който се отнасят данните е различен – когато извършителят е партньор, се обхваща времето от момента на партньорството, а когато преживяното насилие е от лице, различно от партньор - периода от навършването на 15-годишна възраст на жената до момента на проучването.
Почти всяка десета жена на възраст 18 - 74 г. в страната споделя за преживяно физическо или сексуално насилие от лица в домакинството, като 6.9% са преживели физическо насилие, а 2.6% - сексуално.
Във възрастовата група от 18 до 29 години, 16.2% от жените са преживели насилие в семейството или домашната среда. С нарастване на възрастта, относителният дял на жените, които споделят за преживяно такова домашно насилие, намалява до 6.8% в групата от 65 до 74 години.
Сексуален тормоз на работното място
Сексуалният тормоз на работното място включва всяка форма на нежелано вербално или физическо поведение от сексуален характер, от страна на лице в работна среда, водещо до нарушаване достойнството на човек, обида или унижение, като неуместни погледи, докосвания, коментари, шеги, предложения или покани.
Извършител може да бъде всяко лице, което има професионални отношения с пострадалата жена - ръководител, колега, както и лице, което не е служител, например клиент, пациент, доставчик и др.
Данните от изследването показват, че 12.2% от жените на възраст 18 - 74 години в страната са преживели сексуален тормоз на работното място през целия си професионален живот.
Насилие при деца
Насилието срещу деца се отнася до физическото, сексуално или емоционално насилие. Среща се в различна среда, включително в дома на детето, училището, общността или интернет.
Извършител може да бъде всяко лице - член на семейството или роднина, учител, семеен приятел, съсед, непознат или други деца.
Наличието на такова насилие причинява вреда, болка или унижение на децата и играе огромна роля за благосъстоянието и развитието им като възрастни.
Резултатите от изследването показват, че 28% от жените на възраст 18 - 74 г. в детството си са преживяли физическо или емоционално насилие от един от двамата родители. Емоционално насилие се причинява по-често от бащата (26.1%) от колкото от майката (23%). Несъществена е разликата по отношение на преживяното от родителите физическо насилие в зависимост от извършителя.
От майката е причинено за 3.1% от жените, а от бащата - 3.5%.
Насилието има много форми - от физическо и сексуално, до психическо под формата на пренебрегване, обиди, заплахи и тормоз. Обществото все по-често се интересува каква е истинската природа на насилието, къде и кога се случва, колко често, кои са извършителите.
В отговор на все по-нарастващата необходимост от статистически данни за разпространението на насилието над жени Националният статистически институт се включи в работата по проект, иницииран от Европейската комисия, за провеждане на изследване и осигуряване на такава информация. Събраната информация може в значителна степен да допълни тази от съществуващите административни източници - като полицейската, съдебната или статистиката на Прокуратурата.
Изследването е проведено в периода ноември 2021 - февруари 2022 г. сред жени на възраст 17 - 84 години. Поради чувствителния характер на темата за улеснение на участниците, за първи път НСИ приложи и метод на самоанкетиране чрез уеб-базирано приложение (CAWI).
Излъчена е представителна за страната извадка от 8 240 обикновени домакинства, в които има поне една жена на възраст 18 - 74 години. Успешно анкетирани са 5 580 жени, като относителният дял на отговорилите е 77.4 %. В зависимост от естеството на въпросите периодът, за който се отнасят данните, е различен - последните 12 месеца, последните 5 години, през целия живот или от 15-годишна възраст до момента на провеждане на интервюто (като възрастни).
Периодът е от съществено значение и при коректното отнасяне на преживяването по вид на насилието и в зависимост от извършителя, в случаите когато една жена е била жертва на повече от един вид насилие от повече от един извършител.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!