120

В секи трети интервюиран българин или 32.6 % от запитаните посочват, че биха предпочели да живеят по времето на управлението на Тодор Живков, а 28.1 % - времето след 1989 г. 

По време на управлението на цар Борис III биха избрали да живеят 8 %, а на цар Фердинанд – 2 %. Това показва изследване на Националния център за парламентарни изследвания (НЦПИ). Данните са публикувани на страницата на Народното събрание. 

Проучването е проведено в периода 6-20 юни 2023 г. и е представително за пълнолетното население на страната. Интервюирани са 1000 пълнолетни български граждани. Извадката е двустепенна, гнездова, случайна, с вероятности, пропорционални на броя на жителите на населените места, които попадат в извадката, стратифицирана по местоживеене. По метода на полустандартизираното интервю лице в лице, респондентите са интервюирани по домовете им. Подборът на респондентите в домакинствата е извършен по модифициран метод на Лесли Киш (най-близка рождена дата). Максимална грешка при дялове от 50%: +/– 3,5%. Изследването на НЦПИ е осъществено по съпоставими методика на регистрацията и методика на извадката и резултатите от проучването са сравними с данните от изследвания на Центъра, проведени от 1999 г. досега.

Привърженици на периода на управлението на Тодор Живков са 53 % от респондентите на възраст над 59 години, 60 % от нискообразованите респонденти, 57 % от крайно бедните, 40 % от живеещите в селата, 36 % от живеещите в малките градове. В най-висока степен носталгия към тези години декларират предимно респондентите със силно изразени национално-патриотични нагласи, посочват от Центъра.

Предпочитащите да живеят по времето на демокрацията след 1989 г. са най-често: хора на възраст между 30 и 39 г. високообразовани респонденти, жители на столицата и градовете - областни центрове, респонденти със стандарт на живот по-висок от средния за страната.

Национално съзнание и гордост

Данните показват, че мнозинството от пълнолетните български граждани (87 %) са на мнение, че националното съзнание може да бъде формирано в младите хора чрез възпитание.

Най-голяма национална гордост предизвиква българската история, посочена от 84 % от участвалите в изследването. В България горди от националната история са почти всички респонденти, определящи се като „патриоти“ (92 % от тях), нетърпящи критика към България и смятащи запазването на българската култура и традиции за изключително важно, отбелязват от Центъра.

С българската култура и традиции се гордеят 82 % от пълнолетните български граждани, като тази позиция е равномерно разпределена сред представителите на всички социално-демографски групи. За 73 % от респондентите повод за гордост са българската литература и изкуство, а за 69 % – спортните постижения на страната. Научните и технологични постижения на България предизвикват гордост сред почти половината от участвалите в изследването. Социално-икономически аспекти на страната, с които респондентите не се гордеят, са социалната система (изобщо не се гордеят 64 % от интервюираните); икономиката (изобщо не се гордеят 62 % от интервюираните); политическото влияние в света (изобщо не се гордеят 61 % от интервюираните); демокрацията (изобщо не се гордеят 47 % от интервюираните). Над две трети от хората, смятащи, че ниското качество на живот в страната влияе негативно върху запазването на националната идентичност, посочват, че не се гордеят с българската социална система и икономика.

Според 53,3 % запазването на българската идентичност се застрашава най-вече от емиграцията на младите хора, според 47,6 % - от незадоволителните условия за живот в страната, според 30,4 % - от масовото навлизане на западната култура, според 30,3 % - от отказа от българските традиции и обичаи, според 15,3 % - от проникването на чужди религии, според 13,2 % - от навлизането на много чуждици в българския език.

За българския произход

От Центъра посочват, че през 2023 г. гордостта от българския произход преобладава като емоция сред пълнолетното население на страната. 86 % от интервюираните са горди, че са българи, според данните.  

Анализът показва пряка връзка между гордостта, че сме българи и самоопределянето като патриоти на българските граждани – 98 % от хората, изпитващи гордост, че са българи, определят себе си като патриоти, 96 % от тях са емоционално привързани към България, а 94 % – към родното си място. Гордостта, че са българи доминира във всички социално-демографски групи, отбелязват от Центъра.

Всеки трети българин посочва, че славната българска история е основание да се гордее с произхода си. Красотата на българската природа е втората основна причина, посочвана от пълнолетните жители на страната като повод да се гордеят, че са българи. За всеки четвърти респондент повод за гордост са природните богатства и природните красоти. Това се отнася основно за най-възрастните респонденти, както и живеещите в малките градове и селата. С българските традиции и ритуали се гордеят 12 % от българските граждани. Нематериалното наследство на страната ни е повод за гордост за хората, посочили, че запазването на българската култура и традиции е от първостепенна важност за страната ни.  

Сред основните поводи за срам са българските политици (17,1 %), ниският стандарт на живот, ширещата се бедност (13,5 %), лошото управление на държавата (8,3 %), корупцията на всички нива (7,2 %).

Нямат поводи да се срамуват от българския си произход 35% от пълнолетните български граждани. 

Данните показват, че мнозинството от пълнолетните български граждани (77 %) определят себе си като патриоти.

Поводи за гордост

В отговор на открит въпрос респондентите посочват моменти от българската история, които, според тях, са повод за национална гордост. На първо място 40 % от интервюираните посочват създаването на българската държава като най-славен момент в историята на България. На второ място 37 % от респондентите са поставили създаването на славянската писменост от братята Кирил и Методий. Третият най-славен момент в българската история, според 36 % от участвалите в изследването, е Освобождението на България от османско владичество, станало факт с подписаният на 3 март 1878 г. мирен договор между Русия и Османската империя.  

Попитани кои събития в българската история будят у тях най-голямо разочарование, 12,4 % отговарят, че това е падането на България под османско робство, 10,8 % - преходът след 1989 г., 5,4 % -  комунистическият режим, дошъл след 9 септември 1944 г.

Важни събития и личности

Най-важните събития, случили се в България след 1989 г. досега, според мнението на пълнолетните български граждани са три - присъединяването на България към Европейския съюз (39 %); присъединяването на България към НАТО (16 %); преходът в България след 1989 г. (10 %).

В отговор на открит въпроса: „Кои личности в българската история са допринесли в най-голяма степен за развитието на България?“, пълнолетните български граждани поставят начело две от най-значимите фигури на българското Възраждане – Апостолът на свободата Васил Левски (39 %) и българският поет и революционер Христо Ботев (28 %). Следват Цар Симеон Велики, посочен от 17%, и авторът на „История славянобългарска“ Паисий Хилендарски (9 %), посочват от Центъра.  

Коментари 120
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

120 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Главчев: Не очаквам промяна в отношенията на ЕС и САЩ

Главчев: Не очаквам промяна в отношенията на ЕС и САЩ

Свят Преди 40 минути

Според премиера "нищо драматично" в отношенията на двете страни не се е случило при предния мандат на Доналд Тръмп

Защо победата на Доналд Тръмп може да е катастрофа за Хари и Меган

Защо победата на Доналд Тръмп може да е катастрофа за Хари и Меган

Свят Преди 1 час

Хари и Меган с се появиха във видеоклип, в който призоваха американците да „гласуват срещу езика на омразата“

Някога са всявали страх. Сега те никога повече няма да ядат месо, да спят на възглавница и да видят семействата си

Някога са всявали страх. Сега те никога повече няма да ядат месо, да спят на възглавница и да видят семействата си

Свят Преди 2 часа

Затворът, в който членовете на бандите губят цялата си власт и самостоятелност, им дава свободата да живеят

Мелания Тръмп - от Югославия до Белия дом (ВИДЕО)

Мелания Тръмп - от Югославия до Белия дом (ВИДЕО)

Любопитно Преди 2 часа

Мелания Тръмп е единствената първа дама, станала натурализиран гражданин на САЩ

<p>Нощна атака с дронове в Одеса (СНИМКИ)</p>

Нощна атака с дронове в Одеса

Свят Преди 3 часа

Ранен е един човек и са причинени материални щети

<p>Германският президент: Сега не е време за тактики и хитрости, а за разум</p>

"Сега не е време за хитрости, а за отговорност": Германският президент е в готовност да свика нови избори

Свят Преди 4 часа

Държавният глава призова всички партии да действат отговорно

„Уморих се, време е“: Силви Вартан слага край на кариерата си

„Уморих се, време е“: Силви Вартан слага край на кариерата си

Любопитно Преди 4 часа

На 80-годишна възраст Силви Вартан все още е една от най-красивите певици в света

<p>Шегуват се с Макрон за поздрава му към Тръмп</p>

Смущаващият избор на думи, с които Макрон поздрави Тръмп

Свят Преди 4 часа

Посланието на Макрон бързо стана обект на критики заради употребата на думата „убеждения“

<p>Увеличават се случаите на &quot;ходеща&nbsp;пневмония&quot;</p>

Увеличават се случаите на "ходеща пневмония": Как да разпознаем симптомите

Свят Преди 4 часа

Всичко, което трябва да знаете за "ходещата пневмония" може да прочетете в следващите редове

<p>Отвратителната истина за мистериозните топчета по плажовете на Сидни</p>

Отвратителната истина за мистериозните топчета, открити по плажовете на Сидни

Любопитно Преди 5 часа

Първоначално се смяташе, че това са катранени топчета

Топ 5 неудобни момента от последния мандат на Доналд Тръмп

Топ 5 неудобни момента от последния мандат на Доналд Тръмп

Свят Преди 5 часа

Докато Тръмп се завръща в Белия дом, спорни моменти от последния му мандат като президент на САЩ изплуваха отново

<p>&quot;Ще обезсмислим цялото дело&quot;: Адвокат по случая &quot;400 шева&quot;</p>

Случаят "400 шева": Пускат под гаранция обвиняемия Георги Георгиев

България Преди 5 часа

Съдът днес приема и назначените по делото технически експертизи

<p>Нови електрически мотриси ще получи страната ни, ето кога</p>

Нови електрически мотриси ще получи страната ни

България Преди 5 часа

Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на транспорта

<p>Джо Байдън с обръщение към нацията</p>

Джо Байдън с обръщение към нацията след победата на Тръмп

Свят Преди 5 часа

Това ще бъде първият път, когато говори публично след потвърждаването на резултата и загубата на Камала Харис

<p>Ще&nbsp;искат отново имунитета на Джейхан Ибрямов</p>

СГП ще поиска отново имунитета на Джейхан Ибрямов

България Преди 5 часа

Тази нощ Ибрямов излезе от ареста

Всичко си има граница - учени установиха максималната продължителност на живота на човека

Всичко си има граница - учени установиха максималната продължителност на живота на човека

Любопитно Преди 5 часа

Книгата на рекордите на "Гинес" определи французойката Жан Луиз Калман като най-възрастния документиран човек, живял някога