В секи трети интервюиран българин или 32.6 % от запитаните посочват, че биха предпочели да живеят по времето на управлението на Тодор Живков, а 28.1 % - времето след 1989 г. 

По време на управлението на цар Борис III биха избрали да живеят 8 %, а на цар Фердинанд – 2 %. Това показва изследване на Националния център за парламентарни изследвания (НЦПИ). Данните са публикувани на страницата на Народното събрание. 

Проучването е проведено в периода 6-20 юни 2023 г. и е представително за пълнолетното население на страната. Интервюирани са 1000 пълнолетни български граждани. Извадката е двустепенна, гнездова, случайна, с вероятности, пропорционални на броя на жителите на населените места, които попадат в извадката, стратифицирана по местоживеене. По метода на полустандартизираното интервю лице в лице, респондентите са интервюирани по домовете им. Подборът на респондентите в домакинствата е извършен по модифициран метод на Лесли Киш (най-близка рождена дата). Максимална грешка при дялове от 50%: +/– 3,5%. Изследването на НЦПИ е осъществено по съпоставими методика на регистрацията и методика на извадката и резултатите от проучването са сравними с данните от изследвания на Центъра, проведени от 1999 г. досега.

Привърженици на периода на управлението на Тодор Живков са 53 % от респондентите на възраст над 59 години, 60 % от нискообразованите респонденти, 57 % от крайно бедните, 40 % от живеещите в селата, 36 % от живеещите в малките градове. В най-висока степен носталгия към тези години декларират предимно респондентите със силно изразени национално-патриотични нагласи, посочват от Центъра.

Предпочитащите да живеят по времето на демокрацията след 1989 г. са най-често: хора на възраст между 30 и 39 г. високообразовани респонденти, жители на столицата и градовете - областни центрове, респонденти със стандарт на живот по-висок от средния за страната.

Национално съзнание и гордост

Данните показват, че мнозинството от пълнолетните български граждани (87 %) са на мнение, че националното съзнание може да бъде формирано в младите хора чрез възпитание.

Най-голяма национална гордост предизвиква българската история, посочена от 84 % от участвалите в изследването. В България горди от националната история са почти всички респонденти, определящи се като „патриоти“ (92 % от тях), нетърпящи критика към България и смятащи запазването на българската култура и традиции за изключително важно, отбелязват от Центъра.

С българската култура и традиции се гордеят 82 % от пълнолетните български граждани, като тази позиция е равномерно разпределена сред представителите на всички социално-демографски групи. За 73 % от респондентите повод за гордост са българската литература и изкуство, а за 69 % – спортните постижения на страната. Научните и технологични постижения на България предизвикват гордост сред почти половината от участвалите в изследването. Социално-икономически аспекти на страната, с които респондентите не се гордеят, са социалната система (изобщо не се гордеят 64 % от интервюираните); икономиката (изобщо не се гордеят 62 % от интервюираните); политическото влияние в света (изобщо не се гордеят 61 % от интервюираните); демокрацията (изобщо не се гордеят 47 % от интервюираните). Над две трети от хората, смятащи, че ниското качество на живот в страната влияе негативно върху запазването на националната идентичност, посочват, че не се гордеят с българската социална система и икономика.

Според 53,3 % запазването на българската идентичност се застрашава най-вече от емиграцията на младите хора, според 47,6 % - от незадоволителните условия за живот в страната, според 30,4 % - от масовото навлизане на западната култура, според 30,3 % - от отказа от българските традиции и обичаи, според 15,3 % - от проникването на чужди религии, според 13,2 % - от навлизането на много чуждици в българския език.

За българския произход

От Центъра посочват, че през 2023 г. гордостта от българския произход преобладава като емоция сред пълнолетното население на страната. 86 % от интервюираните са горди, че са българи, според данните.  

Анализът показва пряка връзка между гордостта, че сме българи и самоопределянето като патриоти на българските граждани – 98 % от хората, изпитващи гордост, че са българи, определят себе си като патриоти, 96 % от тях са емоционално привързани към България, а 94 % – към родното си място. Гордостта, че са българи доминира във всички социално-демографски групи, отбелязват от Центъра.

Всеки трети българин посочва, че славната българска история е основание да се гордее с произхода си. Красотата на българската природа е втората основна причина, посочвана от пълнолетните жители на страната като повод да се гордеят, че са българи. За всеки четвърти респондент повод за гордост са природните богатства и природните красоти. Това се отнася основно за най-възрастните респонденти, както и живеещите в малките градове и селата. С българските традиции и ритуали се гордеят 12 % от българските граждани. Нематериалното наследство на страната ни е повод за гордост за хората, посочили, че запазването на българската култура и традиции е от първостепенна важност за страната ни.  

Сред основните поводи за срам са българските политици (17,1 %), ниският стандарт на живот, ширещата се бедност (13,5 %), лошото управление на държавата (8,3 %), корупцията на всички нива (7,2 %).

Нямат поводи да се срамуват от българския си произход 35% от пълнолетните български граждани. 

Данните показват, че мнозинството от пълнолетните български граждани (77 %) определят себе си като патриоти.

Поводи за гордост

В отговор на открит въпрос респондентите посочват моменти от българската история, които, според тях, са повод за национална гордост. На първо място 40 % от интервюираните посочват създаването на българската държава като най-славен момент в историята на България. На второ място 37 % от респондентите са поставили създаването на славянската писменост от братята Кирил и Методий. Третият най-славен момент в българската история, според 36 % от участвалите в изследването, е Освобождението на България от османско владичество, станало факт с подписаният на 3 март 1878 г. мирен договор между Русия и Османската империя.  

Попитани кои събития в българската история будят у тях най-голямо разочарование, 12,4 % отговарят, че това е падането на България под османско робство, 10,8 % - преходът след 1989 г., 5,4 % -  комунистическият режим, дошъл след 9 септември 1944 г.

Важни събития и личности

Най-важните събития, случили се в България след 1989 г. досега, според мнението на пълнолетните български граждани са три - присъединяването на България към Европейския съюз (39 %); присъединяването на България към НАТО (16 %); преходът в България след 1989 г. (10 %).

В отговор на открит въпроса: „Кои личности в българската история са допринесли в най-голяма степен за развитието на България?“, пълнолетните български граждани поставят начело две от най-значимите фигури на българското Възраждане – Апостолът на свободата Васил Левски (39 %) и българският поет и революционер Христо Ботев (28 %). Следват Цар Симеон Велики, посочен от 17%, и авторът на „История славянобългарска“ Паисий Хилендарски (9 %), посочват от Центъра.  

- Скъпа, какви са тези подаръци в коридора? - Не ги пипай! Те са за нашата готвачка, за чистачката и детегледачката! - Ама ние нямаме…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Украйна удари руския град Курск, има жертва и ранени</p>

Жертва и ранени при украинска атака с дронове срещу руския град Курск

Свят Преди 4 минути

Бил е поразен и гараж за линейки, като са повредени 11 автомобила

Украинският външен министър покани колегите си от ЕС в Лвов на 9 май

Украинският външен министър покани колегите си от ЕС в Лвов на 9 май

Свят Преди 25 минути

Решението е взето в координация с европредседателството на Полша и с върховната представителка на ЕС за външната политика и сигурността Кая Калас

Разходка извън пътя? В Йелоустоун това може да струва седмица в затвора

Разходка извън пътя? В Йелоустоун това може да струва седмица в затвора

Свят Преди 2 часа

Националният парк крие не само природни чудеса, но и реални опасности – както за туристите, така и за околната среда

,

В Германия вече няма да дават паспорт след три години

Свят Преди 2 часа

Бъдещото германско правителство планира да затегне мерките за миграцията

,

Истински Индиана Джоунс: 3-годишно дете откри древен скарабей на семейна разходка

Любопитно Преди 2 часа

Този конкретен екземпляр е бил открит в подножието на Тел Азека

Първите стъпки към Луната: Компания тества център за данни извън Земята

Първите стъпки към Луната: Компания тества център за данни извън Земята

Любопитно Преди 2 часа

Как е възможно това четете в следващите редове

Facebook може да се раздели с Instagram и WhatsApp

Facebook може да се раздели с Instagram и WhatsApp

Технологии Преди 3 часа

Започна знаково антимонополно дело срещу компанията на Зукърбърг

Макрон иска да сложи началото на серия от признавания на палестинска държава

Макрон иска да сложи началото на серия от признавания на палестинска държава

Свят Преди 10 часа

Френският лидер каза още, че утре ще разговаря по този въпрос с израелския премиер

Трета победа за Добрин в “Sesame Турнири на волята”

Трета победа за Добрин в “Sesame Турнири на волята”

Любопитно Преди 10 часа

Геройското завръщане на Раду разтърси надпреварата, но не успя да спре лидера

Ватиканът обяви Гауди за "блажен"

Ватиканът обяви Гауди за "блажен"

Свят Преди 10 часа

Гауди е известен най-вече със своята все още недовършена монументална творба - катедралата „Саграда Фамилия“ в Барселона

Земетресение разтърси Калифорния

Земетресение разтърси Калифорния

Свят Преди 11 часа

Трусът е бил с дълбочина от 13,4 км

Украйна: Русия изстреля ракета по град Суми

Украйна: Русия изстреля ракета по град Суми

Свят Преди 11 часа

Обществената телевизия "Суспилне" информира за взривове в Суми

Гордост! Иван Димов грабна злато от Европейското по вдигане на тежести

Гордост! Иван Димов грабна злато от Европейското по вдигане на тежести

България Преди 11 часа

В двубоя среброто е за Берделидзе с 276 килограма, а бронзът е за арменеца Чолакян с 275 килограма

Микробус излетя от пътя, приземи се в река Дунав

Микробус излетя от пътя, приземи се в река Дунав

Свят Преди 11 часа

Паспорт на български гражданин е намерен на мястото на инцидента

Почина жената с най-висок пост в историята на "Мосад"

Почина жената с най-висок пост в историята на "Мосад"

Свят Преди 12 часа

Тя беше "уважаван, иновативен и всеотдаен командир", казаха в изявление от "Мосад"

Оперираха бившия бразилски президент Жаир Болсонаро

Оперираха бившия бразилски президент Жаир Болсонаро

Свят Преди 13 часа

Той ще трябва да остане в болницата "най-малко две седмици"