Д ва месеца и половина след встъпването си в длъжност правителството на премиера Росен Желязков бе изправено пред първия си вот на недоверие.
Вотът, който бе определян като предварително обречен на провал, внесен „Възраждане“ и подкрепен от депутатите от „Величие“ и МЕЧ, не мина в НС. Предложението подкрепиха 54 депутати, против бяха 150 депутати, въздържали се нямаше.
Парламентарната група на "Продължаваме промяната-Демократична България“ не участва в гласуването.
Проектът на решение за гласуване на недоверие на Министерския съвет на Република България с министър-председател Росен Желязков "заради провала на правителството в сектор "външна политика" беше внесен на 26 март от 54 народни представители. Той бе по инициатива на парламентарната група на "Възраждане", подкрепен от "Морал, единство, чест" (МЕЧ) и "Величие".
Коментарите в НС след гласуването
Цончо Ганев от „Възраждане” излезе на парламентарната трибуна веднага след гласуването.
„Това първият вот на недоверие, който показа ясно и точно как се позиционира парламентът към момента. Ключовите гласувания са избор на председател, бюджет и вот на недоверие. Видяхме оправдания за това, че ПП-ДБ не подкрепя вота на недоверие, защото те са в скута на Пеевски, при Борисов. За тях това е добре и не е учудващо. Това правителство е вредно, външната политика не трябва да се движи по инерция. САЩ и Русия водят преговори за прекрояване на света, а някои продължават да смятат, че е двуполюсен. Мнозинството застава на страната на изтеглянето на 800 млрд., чиято първа част ще послужи за купуване на оръжия за войната в Украйна. Да видим при следващ вот на недоверие, който ще е за корупция, как ПП-ДБ ще се наведе пред Борисов и новия шериф Пеевски”, заяви той.
„Резултатът от вота на недоверие е очакван. Това правителство в този си вид и с тази политика е вредно за България. Видя се и в дебатите, че не успяха да защитят своята позиция. Колкото по-скоро това правителство бъде премахнато от управлението на България, толкова по-добре, защото виждаме какви закони предлага и политиката, която следва – изцяло в обслужване на чужди интереси и нищо, свързано с българския народ и националните интереси. Правителствената политика е заплаха за националната сигурност на България”, коментира лидерът на „Възраждане” Костадин Костадинов.
Премиерът Росен Желязков благодари на подкрепилите го депутати, като подчерта, че по този начин те са утвърдили европейската перспектива пред страната ни.

Председателят на парламента Наталия Киселова уточни, че предложения за нов вот на недоверие по същата тема не може да бъде направено в следващите 6 месеца.
В кулоарите на НС коментар дойде и от лидерът на „ДПС-Ново начало” Делян Пеевски.
„Аз ви казах - загуба на време. Защо загубихме времето на хората? Пълни глупости - трябва да се спре с това. Аз гласувах „против”. Трябва да работим за хората. Какви са тези вотове? Тепърва трябва да се изпълнява бюджетът. Губим времето. Пак щели да внасят вотове. И те няма да минат”, заяви той.

Станислав Балабанов от ИТН също анализира ситуацията в кулоарите на НС.
„Днес станахте свидетели на най-безсмисления вот на недоверие в последните няколко парламента, тъй като той показа само едно – политическата безтегловност на три проруски партии в НС”, заяви депутатът. Според него позицията на всички останали партии е ясна – проевропейски път на развитие на страната. Балабанов каза още, че вотът е свидетелство за това, че няма обединена опозиция. „Ясното мнозинство от 121 души продължава с пълна сила напред по законодателна програма, която ще касае 4-годишен мандат”, каза още той. „Благодарим на колегите от „Демокрация, права и свободи” – ДПС за ясната им позиция, че те остават стабилна част от ясното мнозинство”, подчерта още Балабанов, цитиран от NOVA.
По въпроса за конвергентния доклад народният представител обясни, че „има достатъчно дълго време, за да се види тежестта на мнозинството и как то ще се справи по отношение на бъдещата законодателна програма”. „След конвергентния доклад, какъвто и да е той, стъпките ще са още по-важни, за да може държавата да е стабилна, институциите да работят в полза на хората и да не се допускат спекулации”, допълни още депутатът.
Какви бяха нагласите на политическите партии преди гласуването
Общо бе мнението както сред партиите в управляващата коалиция, така и сред част от опозицията, че сега не е време за вот на недоверие, в момент, когато страната ни е на крачка от влизане в еврозоната и очаква положителен конвергентен доклад.
Премиерът Росен Желязков още във вторник заяви, че вотът е опит за вклиняване на раздор между партиите в управлението.
Министърът на външните работи Георг Георгиев защити политиката на кабинета, подчертавайки необходимостта от национално съгласие и единствено, защото само по този начин държавата излъчва солидност, стабилност, авторитет и сила.
"Благодарен съм за това, че във външната политика в момента имаме възможност да демонстрираме именно досега изброеното и да показваме, че България има своето достойно място на дипломатическата сцена", каза той и подчерта, че България в момента е страна, която е уважавана и авторитетна", посочи той.
"Вотът цели докрай да се дестабилизира държавата". Това мнение изрази в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. По думите му държавата е толкова дестабилизирана, че "трудно я оправяме". И припомни, че партията му ще изпълни поетите ангажименти - за влизането в еврозоната, ПВУ, както и да се приемат всички необходими закони, за да се отпуснат новите плащания от Европа.
От „Продължаваме Промяната - Демократична България” обявиха, че няма да подкрепят вота на недоверие днес. Съпредседателят на ПП Кирил Петков обаче поясни, че след получаването на дата за влизането ни в еврозоната, ще инициират друг вот на недоверие, който ще е за корупция и проблеми в МВР.
„Това, което виждаме от вчера, е размърдване по темата антикорупция. Ние заявихме, че ще направим вот на недоверие след датата за еврозоната и изведнъж двата закона и правилата за КПК се раздвижват. Година и половина не искаха да ги придвижват, но изведнъж се сетиха. Ще ги натискаме, те нямат самосъзнание сами да придвижват добрите неща за България, но с натиск започват да се ориентират. Това се случи и при пенсиите”, посочи Петков.
Лидерът на „ДПС-Ново начало” Делян Пеевски беше категоричен, че вот на недоверие подкрепа от него сега няма да получи. „Това е загуба на време. Това са хора, които пилеят времето на България и на българите. Безсмислено, нищо не се случва. Трябва да предприемем реални неща да работим”, смята Пеевски.
На въпрос дали от формацията му биха подкрепили вот на недоверие срещу кабинета на тема „Корупция”, Пеевски каза: „Кой ще го внесе? Тези, които ограбиха държавата? А „Възраждане” вече са безсмислено нещо. Гледам, че и другите се заявяват какво щели да правят после, някой ден... Какво да правят пуделите - те доведоха България дотук”.
МЕЧ пък обяви, че ще поиска втори вот на недоверие, но все още не обявява на каква тема. Партията няма да чака конвергентния доклад, обяви в кулоарите на парламента лидерът на формацията Радостин Василев. „Партията ще преосмисли дали да защитава „неаргументирани вотове на недоверие като този на „Възраждане”, добави той.
Лидерът на партията вносител също излезе пред медиите преди гласуване. Той обяви, че от „Възраждане” вече са написали мотиви за вот на недоверие към кабинета „Желязков” на тема корупция. „Ще поканим партиите, които ни подкрепиха за този вот, както и ПП-ДБ, които се присламчиха към управляващите, на общи консултации. Там ще обсъдим всички тези мотиви”, подчерта Костадин Костадинов. Според него вотът, който трябва да бъде гласуван днес, вече е изпълнил целите си. „Паднаха маските на някои уж опозиционери и показа вътрешните разломи в управляващата коалиция”, добави лидерът на „Възраждане”.
„С влизането си в Народното събрание заявихме, че не го считаме за легитимно. Обявихме още, че ще работим за свалянето на това правителство”, припомни Красимира Катинчарова от „Величие”.