С пециалисти от авиобаза Граф Игнатиево представиха учебен вариант на устройство на регистратора на полетните параметри на МИГ 29, известно като "черната кутия". То бе разглобено детайлно, като успоредно с това бе разяснено моментното състояние на устройството на катастрофиралия на 9 юни край Шабла изтребител МиГ-29.
Командирът на авиобазата, бригаден генерал Николай Русев посочи, че устройството е доставено в базата вчера и е обработено на място. По данни на инженерите устройството на изтребителя, управляван от загиналия майор Валентин Терзиев, е сериозно компрометирано. Неговият корпус е бил разрушен, пълен с вода и течност, наподобяваща керосин.
Предназначението на защитения регистратор на данни е да съхранява информация от полета, като получава сигналите от всички датчици, които се намират на борда на самолета, преобразува ги и ги записва. След всеки полет информацията от регистратора се сваля и се обработва от специален софтуер, като целта е да се разбере как са функционирали системите на борда и дали всичко е нормално, за да може да се прецени дали да се пусне самолетът за следващ полет.
Регистраторът не записва гласови комуникации, а само параметри, които характеризират работата на системата на самолета в полет и на земята. Този регистратор няма никакви маяци - светлинен, радио или звуков, които позволяват той да бъде търсен под водата със сонар. Това устройство записва скорост, височина, положение на самолета в пространството, положение на кормилата, обороти на двигателя. Всичко това ще даде информация за ситуацията в последните секунди от полета.
Регистраторът на катастрофиралия самолет е пристигнал в авиобазата само със защитния модул с паметта, от който е бил откъснат блока, който осигурява интерфейса, каза още подп. Людмил Вълков, началник на отделение "Авиационна техника и въоръжение". За съжаление имало е нарушение на здравия корпус и той е бил пълен с вода и керосин. Целият процес за огледа на кутията в Граф Игнатиево е записан на видео и е предоставен на разследващите, допълни подп. Вълков. По думите му на място в авиобазата е направено всичко възможно, за да се съхрани модула на паметта в състоянието, в което е дошъл при тях. По наша препоръка и с разрешение на комисията, която разследва инцидента, той вече е при нея и най-вероятно ще се търсят начини, чрез съдействие от производителя, да се свали информацията, добави инжинерът.
Ген.Русев добави, че такива регистратори в Авиобазата са получавани през 2016 година с договор с Украйна и през 2019 година с последните договори с РСК-МиГ за доставка на резервни части и ремонт на нашите самолети и е необходимо време да се уточни кой е производителят. Има данни, че украинците са ни доставили регистратори, произведени в Русия. По думите му въпрос на време е да се разбере, кой е производителят, да се влезе във връзка с него и да се извлече информацията. Действията в базата са били такива, че ако регистраторът е бил изваден от водата с информация, то тя е запазена, каза още командирът и допълни, че устройството се съхранява в подходящи условия при комисията. За нас и за семейството е много важно информацията да се съхрани и да излезе и да стане ясно на всички, че тя не се крие и не се спекулира с това, категоричен е командирът.
Не е ясно още дали извличането на информацията ще се направи в България или ще трябва устройството да се изпрати при производителя. Всички радиоразговори по време на полета са запечатани и предоставени отново на комисията. Регистраторът на катастрофиралият изтребител МиГ-29 с бордови номер 39 от днес на обяд е изпратен на комисията и в момента се съхранява в София. Разследване на инцидента има и от страна на Военна прокуратура, добави генералът.
На въпрос имало ли е проблем с мишената ген. Русев отговори, че тя е била пусната на точната височина - 7000 метра, на 20 км от нос Шабла, със скорост на изтребителя спускач 480 км/час при ограничение от 550 км/ч - далеч от горната граница. Той е категоричен, че по данни на радарите, през последните секунди преди удара във водата самолетът не е бил на малка височина.
Информацията, която ще се извлече от устройството ще покаже в какво положение е бил самолетът във въздуха, органите за управление къде са били - педали, ръчка за управление, елерони. Така ще може да се види на каква височина е бил самолетът, с каква скорост е летял в какво пространствено положение е бил, какви команди пилотът е подал към системите на самолета, какъв е бил режимът на системата.
Откриха черната кутия на разбилия се в Черно море МиГ-29
Какво разказа жената на загиналия пилот - майор Валентин Терзиев
Панайотов: Има надежда да открием "черната кутия"
МО: Пилотът майор Терзиев е загинал
Съпругата на Валентин Терзиев: Не спирайте да летите, макар и на счупени самолети
Съпругата на Валентин Терзиев: Ще се видим отново - там горе!
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!