Г орещо с максимални температури до 39°-42°. Това е прогнозата на синоптиците за петък, 14 юли.
Оранжев код за опасно горещо време е обявен за областите: Благоевград, Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Хасково, Кърджали, Ямбол, Бургас, Варна и Добрич.
Жълт код за потенциално опасно време е обявен за областите: Смолян, Кюстендил, София област, Ловеч, Плевен, Габрово, Велико Търново, Сливен, Търговище, Русе, Разград, Шумен и Силистра.
Това сочи картата на опасните явления на НИМХ.
През нощта ще бъде предимно ясно, а утре - предимно слънчево, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология. След обяд над планинските и източните райони от страната ще се развива купесто-дъждовна облачност и на места там ще превали и прегърми. Вятърът ще се ориентира от запад-северозапад и в Дунавската равнина ще е умерен. Максималните температури ще са от 32°-34° в Северозападна България до около 40° на места в Южна България, където остава горещо. В София максималната температура ще е около 34°.
Атмосферното налягане слабо ще се повиши и ще е малко по-високо от средното за месеца.
По Черноморието ще бъде предимно слънчево. След обяд по северното крайбрежие ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на отделни места ще превали. Ще духа до умерен вятър от северозапад. Максималните температури ще бъдат 30°-34°. Температурата на морската вода е 24°-26°. Вълнението на морето ще бъде 1-2 бала.
В планините ще бъде предимно слънчево. След обяд ще се развива купеста, на места в масивите от Западна и Централна България, купесто-дъждовна облачност и ще превали краткотрайно. Ще духа умерен северозападен, по високите и открити части - западен вятър. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около 29°, на 2000 метра - около 21°.
През почивните дни ще преобладава слънчево време с временни увеличения на облачността, но само на отделни места по Старопланинското било и в Рило-Родопската област в събота ще превали краткотраен дъжд и ще прегърми. Вятърът ще бъде от източната четвърт, слаб, в източните райони - до умерен. Температурите и в Южна България ще се понижат, вече ще са под 40°, но в низините - над 35°. Нощните температури на повечето места ще остават над 20°.
Как да се предпазим от горещото време, БЧК даде ценни съвети.
Какви могат да бъдат пораженията от прегряване и как да реагираме?
Топлинен синкоп – внезапно разширение на кръвоносните съдове и забавен пулс. Възникналият от това спад на кръвното налягане предизвиква кратковременна хипоксия на мозъка. Последицата е кратка загуба на съзнание (синкоп). Мерки: поставете пострадалия в легнало положение и вдигнете за кратко краката нависоко.
Топлинно изтощение – може да бъде разпознато по бледата, студена и потна кожа, ускорения пулс, спада на кръвното налягане, нормална, до леко повишена телесна температура, мускулни спазми (крампи). В някои случаи са възможни прилошаване, повръщане, неспокойствие. Мерки: поставете краката в студена вода и приемайте течности при леките случаи без гадене и замъглено съзнание. При нестабилно кръвообръщение и смущение в съзнанието, потърсете медицинска помощ.
Топлинен удар – нарушава се температурната регулация на тялото. То се настройва за образуване на пот, стига се до задържане на топлина. Телесната температура се покачва непрекъснато. Може да бъде разпознат по отначало сухата, гореща, червена кожа, която по-късно става сиво-синкава, покачва се телесната температура, появява се гадене, виене на свят, главоболие, ускоряват се пулсът и дишането, замъгляване или загуба на съзнание. Мерки: охлаждане на тялото, с леко издигната горната част, подаване на кислород, контрол на пулса.
Слънчев удар – при интензивно слънчево облъчване на непокрита глава се стига до дразнения на мозъчната кора. Симптомите често възникват със закъснение, а като последица може да се развие мозъчен оток с повишаване на вътрешното налягане. Особено рискува група са деца и хората с гола глава. Можем да разпознаем слънчевия удар по червената, гореща кожа на главата, прилошаване, повръщане, виене на свят, болки и стягане в челото, ускоряване на пулса, спадане на кръвното налягане, замъгляване или загуба на съзнание. Мерки: поставяне в студена вода (лед), горната част на тялото - леко издигната, охлаждане на главата с влажни кърпи, подаване на кислород, контрол на пулса.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!