И нициативен комитет внесе в парламента законопроект, който предвижда забраната на ферми за ценни кожи.
Това стана ясно на пресконференция Националния пресклуб на БТА Петя Алтимирска - председател на Инициативния комитет на Национална гражданска инициатива за забрана добива на ценни кожи в България и председател на УС на Сдружение "Кампании и активизъм за животните в индустрията" - КАЖИ.
Предложението е за изменение на Закона за ветеринарномедицинската дейност и е внесено в Народното събрание на 13 септември. Ако бъде приет, законът ще влезе в сила от 1 януари 2021 г. и България ще е една от европейските страни, отказали се от отглеждането, развъждането и умъртвяването на животни с цел добив на ценни кожи.
"В Европа животните, които все още се отглеждат за кожи, са норки, лисици, чинчили и енотовидни кучета. Продължителността на живот във фермите е едва седем месеца, с изключение на животните за разплод, които живеят около четири години", посочи Петя Алтимирска.
"Обществото е узряло вече за едно по-хуманно отношение към животните", посочи Габриела Пападопова, която е член на Инициативния комитет на Национална гражданска инициатива за забрана добива на ценни кожи в България.
В законопроекта се дава дефиниция за "ценни кожи", която гласи, че това са кожи от животни, които се отглеждат и/или развъждат с цел производство на кожи с козина и които не се използват за консумация от човека. В Европа за кожи се отглеждат норки, лисици, чинчили и енотовидни кучета. Мотивите на законопроекта са изложени в 15 страници, като основните са моралните и етични причини – страданието и жестокото отношение към животните по време на отглеждането и убиването им и отхвърлянето на тези жестоки практики от обществото. В тях са цитирани текстове от експертни и нормативни документи, които показват редица нарушения за отглеждането на животните.
Основният аргумент за въвеждане на забраната е, че България трябва да последва примера за хуманно отношение към животните и ограничаване на случаите на жестокост, в унисон с най-добрите европейски практики.
От КАЖИ отбелязаха, че над 1020 са до момента дизайнерите и търговските марки, които са декларирали отказ да ползват и продават естествена кожа с косъм.
В отговор на въпрос Алтимирска посочи, че при приемането на забраната няма да могат да бъдат спасени живите животни, но може да се спасят все още неродените.
Тя отбелязва, че през идния април във фермите в страната трябва да бъдат родени около 200 000 животни.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!