В ърховният касационен съд /ВКС/ признава подсъдимите по делото за смъртта на Ангел Димитров - Чората, за виновни в извършването на непредпазливо убийство, но поради изтеклата давност за наказателно преследване не ги наказва, съобщиха от пресцентъра на съда.
По делото подсъдими бяха бившите служители на МВР Мирослав Писов, Иво Иванов, Борис Механджийски, Янко Граховски и Георги Калинков.
Те бяха осъдени на седем години затвор.
Делото продължи повече от 15 години, след като в края на 2019-та ВКС го възобнови. Това се случи след намеса на тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров, който поиска отмяна на решението и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на касационния съд.
Според Цацаров съдебният акт е бил постановен при съществени нарушения на закона и процесуалните правила, а наложените наказания са явно несправедливи.
Сега, окончателно, ВКС отменя осъдителната присъда, наложена от Военно-апелативния съд, поради изтекла давност за наказателно преследване. Върховните съдии потвърждават обаче решението в останалата му част, която е относно обезщетението, поискано от гражданските ищци.
В решението се посочва, че тричленният състав на ВКС е приел, че петимата подсъдими са извършили непредпазливо убийство чрез бездействие. То се е изразило в това, че след поставяне на белезниците на Ангел Димитров и полагането му на земята, и след като той многократно е викал, че се задушава, не са предприели необходимите действия за опазване на живота му.
"Подсъдимите са имали реална възможност да попречат на настъпването на смъртта", се посочва още в решението на съда.
Пускат на свобода полицаите, осъдени за смъртта на Чората
През май 2019 г. по 7 години затвор получиха петимата полицаи, обвинени за смъртта на Ангел Димитров – Чората. Това са Мирослав Писов, Георги Калинков, Янко Грахофски, Иво Иванов и Борис Механджийски.
Ангел Димитров почина на 10 ноември 2005 година при полицейската операция “Респект” в Благоевград. За смъртта му пред съда бяха изправени Мирослав Писов, Георги Калинков, Борис Механджийски, Янко Граховски, Иво Иванов.Софийският военен съд призна за виновни и петимата за това, че са убили Димитров умишлено и с особена жестокост, като Мирослав Писов беше осъден на 19 години затвор, а останалите на по 18 години. Последва дълго лутане между инстанциите. Апелативният съд първо върна делото, след това потвърди присъдите, но решението му беше отменено от Върховния касационен съд и накрая бяха намалени наказанията на подсъдимите наполовина, а ВКС окончателно ги оправда през 2011 г.
Първоначалните изводи на лекарите бяха, че Чората е починал от причинена му тежка черепно-мозъчна травма и разкъсване на аортата, след като е бил бит и ритан от полицаите около 10 минути. След това обаче нова експертиза заключи, че Димитров се е задушил, докато е бил притиснат на земята с белезници. Според вещите лица мъжът се задушил фатално и заради хронични заболявания, поет кокаин и по-къс врат.През 2014 г. Европейският съд по правата на човека в Страсбург прие, че българските власти са нарушили правото на живот и забраната за нехуманно и унизително отношение, както и правото на справедлив процес, поради което държавата беше осъдена да плати 50 000 евро обезщетение на близките и близо 35 000 евро разноски.Заради решението на съда в Страсбург, главният прокурор Сотир Цацаров поиска възобновяване на делото, което ВКС уважи през 2016 г. и посочи, че Военно-апелативният съд е бил длъжен да назначи нова експертиза, която да преодолее различията в предходните заключения на вещите лица.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!