И ма много ясна разлика в клиничната картина между грипа, т. нар. настинка и новия коронагрип, коментира пред NOVA академик Ангел Гълъбов от Института по микробиология към БАН.
„Настинката се дължи на риновируси. Те се размножават при сравнително ниска температура, 33 градуса и нямат ефект върху дихателното дърво (долните дихателни пътища – бел. ред.), може да има гърлобол”, посочи академик Гълъбов.
„За грипа е характерен инкубационният период от 1-2 дни. Старт изведнъж”, поясни академик Гълъбов. „При грипа първия ден няма симптоми на белодробно засягане. Тогава се проявява т. нар. оксидативен стрес, това са повишение на температурата, болки в мускулите и главоболие, което не се лекува от аналгин, аспирин и т.н. Кашлица се появява след най-малко два дни”.
COVID-19 в София, извънредни мерки за сигурност
„При коронавирусната инфекция няма такова нещо. За нея са характерни проблеми в дишането. Това е много характерно, пациентът казва: „Имам проблеми с дишането, кара ме да дишам учестено”. Но най-важното – почва с кашлица, която става все по-силна и по-силна. Това е, което доминира в клиничната картина”, подчерта академик Гълъбов.
„Грипният вирус не навлиза в кръвта. Той поразява дихателните пътища и то недълбоките. Птичият грип даваше поражения на дълбоките дихателни пътища и засягаше алвеолите. Коронавирусът навлиза дълбоко в дихателното дърво, включително алвеолите. Това е много тежко. Може да доведе до задух”, каза Гълъбов.
Първи заразен с коронавирус в Турция, каква е ситуацията в Европа
„При грипа има много ефикасни лекарства. Трябва да се започне с тях от втория ден и трябва да се дава антиоксидант – витамин Е”, заяви специалистът.
„При коронавирусната инфекция, вирусът навлиза в кръвта и това създава много големи проблеми. До този момент са изпробвани всички антивирусни средства и е изолиран един препарат, наречен ремдизивир, разработен в САЩ срещу ебола. В България не знам дали го има, но би трябвало да го купят”, твърди академик Гълъбов. „В Китай използват и едно класическо, старо противовирусно средство – колорокин, както и комбинацията от лекарства срещу СПИН ритонавир, която обаче има сериозни странични ефекти”.
Специалистът поясни, че Световната здравна организация не е одобрила официално тези лекарства за коронавируса, тъй като изследванията продължават.
„Голяма част от случаите на коронавируса са безсимптомни, даже повече и от грипа. На болните нищо им няма”, заяви Гълъбов. Той добави, че за лечение на заболяването в болниците се използва механична вентилация на белите дробове и противовъзпалителни средства.
Мутафчийски: Очакваме резултати от 7 съмнителни проби за коронавирус
„Епидемията според мен няма да приключи със затоплянето на времето. За нас образец е това, което става в Китай. Там има два щама на коронавируса. Преобладава по-лекият тип „Ес” и там пикът е минал преди три седмици. Надяваме се и в Европа да стане същото, въпреки че в момента изглежда всичко върви като разпространение стъпалообразно нагоре, дано у нас не е така”, посочи академик Гълъбов.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!