Вече се знае със сигурност, че две лица, съзнателно или не, са участвали в изтичането на информация за темата за матурата по български език и литература, съобщи министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов.
Двамата служители вече са дали съгласието си да минат детектор на лъжата. След резултатите от проверката ще бъде обявен докладът за разследването по случая, който беше направен от МВР.
МВР и МОМН започнаха разследване, тъй като след матурата на 14 май в интернет се появиха информации, че трите теми за 41-ви въпрос са "изтекли" късно вечерта на 13 май.
По молба на министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов, Игнатов не съобщи имената на двамата служители.
Стана ясно обаче,
че
срещу тях не могат да бъдат повдигнати
обвинения,
защото изпитните теми не фигурират като обект на защита в Закона за защита на класифицараната информация. Единственият инструмент за наказание в случая е дисциплинарното наказание "уволнение".
Според просветният министър изнасянето на темите е било извършено от трети лица, при прехвърлянето на изпитните материали на брайлово писмо. Той смята, че учениците, узнали предварително, че ще пишат за одата "Левски" на Иван Вазов, са под десет. Той отбеляза, че на изпита са получени 12 отлични оценки, които са равномерно разпределени на територията на страната.
Проблемите с изтичането на информация за матурата провокираха Игнатов да предложи промени в законодателството.
Той заяви, че от
2011 г. ще има
промяна в организацията на
държавните зрелостни изпити.
В деня на матурата по български език и литература ще се "генерира тестът по сегменти на компютър", а зрелостниците ще пишат есе, вместо интерпретативно съчинение, добави той.
Цялостният контрол по провеждането на държавните зрелостни изпити е бил поверен на зам.-министъра, с ресор "Средно образование" Милка Коджабашиева.
"Аз, ако исках да прикрия нещо в министерството, нямаше да поръчам разследването", коментира Игнатов, като увери, че той е най-заинтересован служителите, уличени в изнасяне на изпитната тема, да напуснат системата. Министърът изрази своето "голямо съжаление", че оценките от матурите все още не са вход за българските университети и обясни, че с въвеждането на есето ще се даде възможност на мислещите ученици да се изявят.
Игнатов коментира още платеното обучение. Ако се въведе
платено висше образование,
то трябва да бъде във висшите училища, които имат оценка от институционалната акредитация "много добър" и "добър", каза той.
Платеното висше образование се подкрепя от Софийския университет, от медицинските университети и въвеждането на такава мярка е записана в проекта на новия Закон за висшето образование, подготвен от група към Съвета на ректорите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!