Отпада казусът винетен стикер за паркомясто в центъра на столицата да се дава само в случаите, когато автомобилът е на името на собственика на жилището, увери пред Би Ти Ви председателят на транспортната комисия в Столичния общински съвет Радослав Тошев, общински съветник от ГЕРБ.
Няма проблем стикер за паркиране за един автомобил да се издава и на член от домакинството при семействата, живеещи в идеалния център, т.е. в синята или зелената зона, категоричен беше той.
За да отговорят на притесненията на столичани, че заради винетния стикер наемателите на жилища в центъра няма да могат да паркират пред дома си, от общината заявиха, че подготвят промяна в наредбата, така че
наемателят да може да вземе стикера с договор за наем на имота
и копие на нотариален акт.
В този случай обаче собственикът ще загуби правото си да паркира при преференциални условия на същото място.
Сега за винетката се изисква удостоверение за собственост на лицето върху имота, попадащ в обхвата на зоните.
"Отделните спорни казуси, в случай че има такива, ще се разглеждат поотделно от група експерти, която създадохме специално за целта. Категорично обаче не се налага прехвърляне на имущество и няма дискриминиране на хората.
Ако някой не е сигурен какво трябва да прави, да донесе документи по представителствата на Центъра за градска мобилност, където може да бъде консултиран", допълни Тошев.
Срещу винетния стикер по местоживеене имаше редица съдебни дела. Новата наредба също се атакува от гражданското сдружение "Днес", припомня в. "Сега".
И днес граждани излязоха на улицата, за да протестират срещу новите "недомислици". Има и отворена подписка за премахване на новите правила.
"За съжаление
няма алтернатива на синята зона, за да се оправи трафикът
За първи път има толкова детайлно зониране, сега слагаме и двайсет подзони", смята Тошев
Същевременно той потвърди, че кметът и хората на изборни длъжности в общината - общо 62-ма души, се ползват с безплатни стикери за паркиране в синята зона на града.
Това по думите му не било двоен стандарт, а предпоставка общинарите да си вършат работата.
Междувременно се работело по опростяване на процедурата на издаване на винетен стикер.Сега заявлението за винетка може да се намери в няколко пункта за продажба на талони за паркиране в синята зона. Може и да се изтегли от сайта на Центъра за градска мобилност (SofiaTraffic.bg).
Документите - заявление по образец, платен годишен данък на МПС, полица за платена гражданска отговорност, лична карта и регистрационен талон на МПС, се приемат до края на месеца в два офиса на ЦГМ - ул. "Будапеща" №17 и на пл. "Възраждане".
Разглеждането им отнема 5 дни.
Декларациите за платени данъци - на жилището и автомобила, ще се предоставят служебно от общината. В средата на август трябва да заработи и онлайн системата за заявления.
Новите правила за паркирането в синята и зелената зона влизат в сила на 1 септември.
Цената за час в синята зона става 2 лв., а в новата зелена зона е 1 лв.
Винетката за преференциално паркиране по местоживеене в синята зона струва 150 лв. годишно за един автомобил и 450 лв. за втори. Цените за зелената зона са съответно 100 и 300 лв.
Месечните стикери струват 15 лв. за първи автомобил и 45 лв. за втори. За зелената зона цените са съответно 10 и 30 лева.Три пъти по-висока става глобата при поставена скоба, която вече ще е 30 лв. Двойно по-скъпо - 60 лв, ще се плаща за "услугата" на паяка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!