Б ългария е в трудна ситуация, няма никакво съмнение, но има ясната воля да се справи с предоставянето на помощ на хората, търсещи закрила тук.
Това заяви на пресконференция днес в сградата на президентството Роланд-Франсоа Вейл - представител на Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН), след работна среща за положението на търсещите и получили закрила у нас.
Като страна-членка на ЕС България има начини да поиска помощ от ЕС, както и от Обединените нации, тук сме, за да помогнем, включително и със средства, каза Вейл.
Той отбеляза, че голяма част от бежанците са били принудени да напуснат внезапно дома си и не са имали възможност да изтеглят пари от банка, а са взели най-важното със себе си - членовете на семейството си.
Това не означава, че след като нямат никакви пари, нямат умения.
Повечето от тези хора имат професии - лекари, адвокати, пекари, коментира Вейл. По думите му Айнщайн също е бил бежанец и единственото, което е носел, е бил неговия ум.
Във всички страни хората, на които е даден статут на бежанци, имат само едно желание - да се интегрират и да започнат живота си отначало, каза Франсоа Вейл. Те не искат да бъдат зависими, а здраво да стоят на краката си, да започнат работа, да се грижат за семейството си и да благодарят на обществото, което ги е приело, коментира той.
Вейл изрази увереност, че хората, пристигнали тук, искат да работят, да си плащат данъците и да допринесат на обществото, с най-доброто, на което са способни.
България няма административен капацитет да поеме евентуална голяма бежанска вълна.
Това каза вицепрезидентът Маргарита Попова, по чиято инициатива на работна среща беше обсъдено положението на децата и жените, получили закрила у нас.
По данни на Държавната агенция за бежанците за осемте месеца на 2013 година закрила са потърсили 690 деца. 454 от тях са от Сирия. Участниците в работната среща на "Дондуков" 2 обсъдиха проблемите, свързани с условията за настаняване на бежанците. Държавата е мобилизирала целия си ресурс, за да реши проблемите на търсещите убежище, но имаме нужда от помощ, посочи вицепрезидентът Маргарита Попова:
"Нямаме достатъчно административен капацитет като брой, който да поеме една много нарастваща вълна евентуално в бъдеще", заяви тя.
Сред важните въпроси е и достъпът на децата до образование:
"Имаме възможности да дадем учебници на тези дечица, да дадем обучени преподаватели, които да ги обучават и на техния майчин език, и на български език", допълни още Попова.
Вицепрезидентът заяви още, че не очаква напрежение и конфликти между българите в граничните райони и бежанците в центровете за настаняване.
Статистиката, с която разполага Върховният комисариат, е статистиката на Държавната агенция за бежанците. Според нея от началото на годината около 3500 души са потърсили убежище в България, като почти половината от тях са сирийски граждани, коментира Вейл в интервю за "Дарик" преди дни.
Според Вейл потокът от 40 до 60 души, които пресичат границата ни дневно, не е голям, но ще се увеличи. Около 5000 сирийци напускат страната си всеки ден. Над половината от бежанците са деца под 17 години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!