10

"Левски" победи ЦСКА с 1:0 в поредно издание на Вечното дерби между "сини" и "червени".

Пред над 30 000 души на Националния стадион тимът на Станислав Генчев спечели с късния гол на защитника Кристиан Макун, който засече с глава центриране от корнер, а опитът на Густаво Бусато да избие се оказа закъснял. Срещата мина при отлична атмосфера и без употребата на сигнални ракети.

Източник: БГНЕС

Двубоят на "Васил Левски" започна с изстрел на Мустафа Сангаре, минал над вратата на Бусато. В следващите минути ЦСКА пое инициативата и стражът на символичните домакини днес Матей Маркович трябваше да отразява първия точен удар в мача - изстрел с глава на Тибо Вион след корнер.

"Червените" продължиха да бъдат по-активни, но в 23-та минута дойде и най-опасната ситуация в двубоя и тя бе пред вратата на Бусато. Алекс Колев се откъсна напред след пас на Сангаре, но шутът му срещна страничния стълб. Сангаре имаше добра възможност да открие, но капитанът на ЦСКА Лиъм Купър изби в корнер.

Сблъсък с фенове на ЦСКА и "Левски", полицията се намеси (ВИДЕО)

Нападателят на "сините" бе спънат от бившия футболист на Лийдс при една грешка в изнасянето на топката, но не се стигна до съдийско отсъждане. В края на първата част възпитаниците на Александър Томаш имаха претенции за дузпа, когато Аарон Исека бе изведен сам срещу Маркович и вратарят не игра с топката, след като бе преодолян, но до 11-метров наказателен удар не се стигна. След това Джейсън Локило стреля с глава, но и тази ситуация се размина без гол във вратата на "Левски", които завършиха първото полувреме без точен удар.

След паузата Генчев и компания взеха инициативата и за отрицателно време Евертон Бала отправи три точни удара по посока вратата на сънародника си Бусато, който бе на място и се справи. Стигна се до принудитена смяна на Асен Митков. Левски продължи да бъде по-активен, но можеше да бъде наказан в средата на второто полувреме, когато Джонатан Линдсет получи на изгодна позиция пас от дясно, но шутът ми мина покрай вратата на Маркович.

"Червените" започнаха да поотпадат физически и след серия от корнери в края, един от тях бе оползотворен от съперника. Центриране от ляво на резервата Фабио Лима бе засечено от Макун, а Бусато се хвърли, за да избие, но топката вече бе преминала голлинията. Това хвърли в неистова радост привържениците на "сините". До края ЦСКА опита да изравни, но нямаше сили за точка и така инкасира поражение.

То е трето при Томаш и второ поредно след шокиращата загуба от Септември преди международната пауза. "Армейците" са 14-и от 16 отбора в момента в таблицата с едва 10 точки след седмата си загуба през сезона. Левски от своя страна се изравни на върха в таблицата с шампиона "Лудогорец", но има два мача повече от разградчани.

В следващия кръг "сините" са домакини на Берое, докато ЦСКА посреща Ботев Враца.

За NOVA от МВР съобщиха, че са задържани общо 7 души. Двама от тях за опит да внесат пиротехника, трима - за притежание на наркотични вещества, един - за кражба, и един - за неизпълнение на полицейско разпореждане.