От днес сме готови да приемаме документи и информация за сградите, които са претърпели щети при земетресението. Това заяви вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков пред Би Ти Ви.
Той подчерта, че няма особено големи щети, но те все още се оценяват. "За Перник имаме повече информация, очакваме и за Радомир", добави вицепремиерът Дянков.
"Готови сме да заседаваме извънредно и в събота и от понеделник започваме възстановителните работи. Става дума за обществени сгради - училища, болници", уточни той.
Вицепремиерът обясни, че част от средствата за подпомагане на пострадалите имоти на граждани ще дойдат от държавата, а другата - от дарителска кампания. Дянков се надява, че до края на годината да освободим от ДДС дарителските есемеси.
Той заяви, че държавата действа значително по-бързо след трагедията в село Бисер, което в началото на годината беше наводнено след скъсване на язовирна стена.
Проверката във вчерашния ден след силното земетресение приключихме с над 390 жалби, молби и документи, които вече са комплектувани, каза пред БНТ министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.
Това ще ни даде възможност да свикаме спешно Междуведомствена група, да разгледаме документите и да осигурим финансирането за подпомагане на пострадалите от земетресението, обясни Павлова. Тя посочи, че както в село Бисер, така и тук, държавата ще помогне.
Бюджетът е наличен, имаме мобилизация, не е важно колко пари: важно е да може да ги предоставим спешно по най-приоритетните обекти, добави регионалният министър.
Според Павлова в близките няколко седмици основните неща ще бъдат стабилизирани. Не мога да гарантирам, че всички домове ще бъдат обезщетени, посочи тя обаче и обясни:
"Това, което можем да финансираме, е социална и здравна структура. Ще се опитаме да помогнем на всички хора, които са засегнати и останали без дом. Собствениците обаче трябва да има документ за собственост и имотът да е законен. Ако има неизрядни документи държавата няма да може да се включи в помощта."
При толкова силен магнитуд - почти 6 по Рихтер, пораженията са много малко - няма жертви, а пораженията по сградите са сравнително малки, ако ги сравним със случилото се в Италия или преди време в Турция, каза Павлова.
Оказа се, че нашите сгради са стабилни добави тя.
По думите й строителството трябва да се раздели на две фази - до 1987 г. и след това.
"Изискванията до 1987 г. бяха строги, но се контролираха и много сериозно. Тогава изискването беше сградите да се строят така че да издържат на поне 7-ма степен по Медведев. 7 по Медведев е много по-правилният начин да оценим щетите от едно земетресение, защото скалата на Рихтер дава показател за степенна на труса в епицентъра, докато скалата на Медведев показва силата и усещането в населените места около епицентъра", обясни Лиляна Павлова.
"След 1987 г. минималното изискване за земетръс, на което сградите трябва да отговарят, вече е 9 - изискванията са завишени. Строителството в България е качествено и назад в годините е било качествено. Това земетресение беше малкият дявол", заяви още министър Павлова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!