О т 1 октомври минималната пенсия става 370 лв., а обезщетението за отглеждане на дете през втората година от майчинството става 650 лв.
Това решиха депутатите с приетите на второ четене текстове от промените в Закона за Държавното обществено осигуряване.
370 лева минимална пенсия, но без добавката от 50 лева
Депутатите гласуваха със 148 гласа "за", против - един и 21 "въздържал се" минималният размер на пенсиите за осигурителен стаж и възраст от 1 октомври да стане 370 лв.
Депутатите подкрепиха и предложенията на "Изправи се БГ! Ние идваме!" и "БСП за България" за увеличение размера на майчинството през втората година от 380 лв. на 650 лв.
Предложение: Минимална заплата през втората година от майчинството
По време на разискванията Георги Гьоков от БСП заяви, че от левицата ще подкрепят предложението на ИБГНИ за увеличаване размера на майчинството.
Мая Манолова коментира, че увеличението в размера на майчинството през втората година е за 30 хиляди майки. Според нея това е помощ, която е особено важна в период на пандемия.
"След като гласувахме плюс 300 млн. лв. приходна част в бюджета на Държавното обществено осигуряване, от тях 25 млн. лв. са за работещите жени", обясни Манолова. По думите ѝ това са пари за осигурените майки и работещите жени, които отглеждат своите деца. Това не е жест, а дължимо действие на българския парламент.
В хода на дебата за минималната пенсия Хасан Адемов от ДПС посочи, че всяка година минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст се определя с бюджета на ДОО. "Минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст винаги е била политическо решение", каза Адемов.
Той попита кой е предложил 370 лв. минимална пенсия за стаж и възраст и уточни, че това не е предложение на министъра на финансите, а на депутатите от ИТН, и така наречените "партии на промяната".
"Това, което ние предлагаме за 120 лв. или за 100 лева, са варианти алтернативни на това предложение, а не са кумулативни предложения", коментира Адемов и постави въпроса кой от вариантите за пенсиите ще бъде избран.
На практика одобрените текстове се оказаха противоречащи на философията на промените, около която в края на миналата седмица партиите постигнаха консенсус на заседанието на Бюджетна комисия. Така се оказаха гласувани 120-те лева, предложени от ДПС като месечна добавка за всички пенсии от октомври до края на 2021 г. След кратко стъписване на депутатите от ИТН и обявена почивка, за да бъде потърсен изход от ситуацията се оказа одобрено и предложението на ГЕРБ за 100 лв. добавка. Подкрепа за това дойде и от БСП, съобщава БГНЕС.
Заради създалия се хаос от ИТН поискаха прекратяване на заседанието, но мнозинството в залата не се съгласи и обсъжданията продължиха. Последваха нови бурни дебати.
Накрая добавка от 120 лева за всеки пенсионер за октомври, ноември и декември прие окончателно парламентът в актуализацията на бюджета на държавното обществено осигуряване за 2021 г.
Предложението на ДПС за 120 лева добавка към пенсиите беше прието със 122 гласа „за”, 93 „против” и 3 гласа „въздържал се”. От „Има такъв народ” и „Демократична България” гласуваха „против”.
Отхвърлено беше предложението на „Изправи се БГ! Ние идваме!” за добавка от 50 лева месечно до края на годината и предложението на ГЕРБ за добавка от 100 лева.
С промените в бюджета на ДОО беше одобрена и добавка от 50 лева към пенсиите за септември.
Максималният размер на получаваните една или повече пенсии без добавките към тях от 1 октомври става 1 500 лева, решиха още депутатите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!