Б юджетът за годината ще бъде внесен до края на януари, като започва публично обсъждане в средата на месеца.
Това заяви финансовият министър Асен Василев. По думите му в него ще бъдат заложени сравнително малко политики.
Според Василев дефицитът за тази година щеше да бъде по-висок, тъй като се очакваха приходи, които не се случиха.
"В момента начислената основа ще бъде близка до касовата такава. Приходната и разходна част за 2022 година се надяваме да се случи по планирания начин. Още по време на коалиционните разговори се взе решение да има актуализация на бюджета. Причината е, че няма как ново правителство да направи нова програма за две седмици. Тази програма няма как да бъде и остойностена за този срок. Взе се решение анализите и изготвянето на програмата да се направят в първото полугодие на 2022 година, след което да се направи актуализация на бюджета", обясни министърът.
Той добави, че в момента правителството осъществява безпрецедентна програма за енергийно подпомагане.
"Общата стойност е милиард и половина, от които са разплатени поне 450 милиона лева. Подкрепата е за всички бизнеси, не само за ресторантьорите. Мерките по програмата 60/40 също продължават. Започват и секторни политики от ББР", допълни той.
Във връзка с високите цени на природния газ и евентуални компенсации за небитовите потребители, министърът допълни, че такива не се обсъждат на този етап.
"Помощ ще има обаче за битовите потребители във връзка с високите цени на природния газ", обясни Василев.
Министърът обърна внимание и на Плана за възстановяване. По думите му средата на януари ще бъде изготвена версия, която да работи еднакво добре както за Брюксел, така и за родната енергетика.
Финансовият министър Асен Василев добави още, че е разработена амбициозна програма за редица инфраструктурни обекти.
"В програмата е включено изграждането на мостове над Дунав, тунели под Стара планина, завършване на АМ "Струма" и "Черно море", както и редица пътни отсечки. Общата стойност е над 12 милиарда лева, като идеята е програмата да бъде реализирана през следващите четири години", обясни той.
Правителството предвижда изцяло нов модел на пенсионната система до 2030 година, допълни финансовият министър.
"Изминалата 2021 година завърши с бюджетен дефицит от 3%, с 0,6 на сто по-малко от предвидения в актуализирания бюджет за 2021 година. Това се дължи на по-високите приходи, със 7,9 млрд. лева повече от тези през 2020 година", каза Асен Василев.
Запитан как директорът на НАП Румен Спецов е продал фирмата си "Гранекс Трейдър" с 1,1 млн. лева задължения през 2016 година, министърът каза, че Спецов е спазил закона и посочи добрата работа на приходната администрация през последните месеци, откакто Румен Спецов е директор на НАП.
Заместник министър-председателят по еврофондовете и министър на финансите Асен Василев дава първия си редовен брифинг за новата година. Той представя финансовите и фискалните резултати за изминалата 2021 г. и прогноза за финансовата 2022 г.
Бюджетният излишък отива за пенсионерите и компенсации за скъпия ток
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!