„Според мен горе-долу, откакто сме влезли в Европейския съюз, темите за икономическа политика, думите инвестиции, бизнес, капиталови пазари, реформи - почти са изчезнали от действията на политиците. Икономиката си кара по инерция. Политиците си имат доста друг дневен ред, в който други неща са по-интересни. Но компетентността и визията в областта на икономиката, бизнеса и инвестициите е на по-заден план. По-лошото е, че не виждам различно напред”, коментира пред Диана Найденова в „Карай направо” по NOVA бившият министър на икономиката от правителството на Симеон Сакскобургготски, Николай Василев.
Той подчерта, че подкрепя напълно действията на служебния министър на икономиката по отношение на Българска банка за развитие, да се осветли ситуацията, която в момента е доста драматична.
„Подкрепям идеята му за лимит от 5 млн. лева, но ако той спре само дотук след време едно друго правителство ще започне да прави каквото си знае и след 10 години ще си задаваме същите въпроси”, смята Василев.
Според него не е трябвало да има държавна банка за развитие изобщо.
„Ако икономическият министър отиде по-далече и каже, че според него дори той да не го направи, защото мандатът му е кратък, да каже, че според него банката трябва да се приватизира и държавата няма нужда от нея, то тогава трябва да го подкрепим. Ако той не го направи, това означава, че няма намерение нищо друго да прави”.
Василев посочи няма нужда от такава държавна банка, защото тя е също като останалите държавни предприятия.
„Където е имало държавни компании в условията на прехода последните 32 години, винаги историята е една и съща. Те може по едно време да са печеливши. Но идва едно следващо правителство, което ще ги оплеска. В крайна сметка те винаги завършват по един и същи начин”, категоричен е Василев.
„Проблемите с държавната банка са няколко. В България има достатъчно голям брой частни банки и пари в държавата има много. Кредитите на банковата система растат всяка година рекордно като количество. Всяка една фирма, която заслужава и може да си уреди кредит от частна банка - тя може да си уреди такъв кредит и изобщо не е работа на държавата и на икономическия министър да се занимават с този въпрос. Когато обаче държавата има банка се случват следните неща. Първо - тези малки и средни фирми, които не могат да вземат кредит от частни банки, те и от тук няма да вземат кредити, защото не са близки до съответната управляваща партия, не искат да дават рушвети, нямат обезпечения. Само така работи банката. А това означава, че тя е всичко друго, но не и банка за развитие. Тя е банка за развитие на няколко олигархични групи”, смята бившият икономически министър.
„За мен най-добре работи тази част от икономиката, която е в частни сектор и няма нищо общо с държавата”, поясни Ваислев.
Той посочи, че на фона на текущата ситуация с пандемията има една част от икономиката и бизнеса, която работи и не иска нищо от никого.
„Това е тази част от икономиката, на която трябва да благодарим. Тя работи повече от преди и в трудни условия работи с още по-големи сили. Плаща данъци и осигуровки. Държавата събира нелоши приходи и благодарение на тези хора, държавата стои добре. Има немалко сектори, които пострадаха жестоко от пандемията, които бяха подкрепени в известна степен, но пропищяха още първите две седмици от локлдауна. Как ще си управляваме бизнеса, ако не можем да издържим няколко седмици. Държавата взема кредити, за да подкрепя тези хора частично. От тях обаче не чух и една дума на благодарност”.
Бившият икономически министър беше категоричен, че ваксинирането трябва да напредне мощно и всеки, който иска да се ваксинира да го направи. Така много скоро ограничителните мерки ще могат да приключат и икономиката ще заработи пак.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!