О т 2017 до 2020 година са отписани 10 милиарда лева задължения, които вместо да отидат за пенсии и здравеопазване, са били отписани и НАП не са успели да ги съберат, каза на брифинг министърът на финансите Асен Василев.
"Също така публикуваме преструктуриран списък на длъжниците към фиска към момента.
Това са фирми, които към момента дължат големи суми към НАП. Общо сумите, които се дължат и които НАП трябва да събере, са 9,9 милиарда лева. Най-големият длъжник е със 160 млн. лева. Има доста длъжници, които дължат по над 50 млн. лева. Част от тези дългове може да са трудно събираеми, но част от тези дългове са на работещи предприятия и те трябва да бъдат събрани", каза още Василев.
По думите му първите 100 фирми в този списък дължат над 2 милиарда лева.
"Дотук очертаната картина е силно притеснителна за мен. Това е картина на системно несъбиране на данъчни постъпления, на премахнат последващ контрол над фирмите в страната. Една картина, позволила да се натрупат огромни дефицити в системата – било чрез измами, било чрез избягване на плащане", посочи министърът.
"Започваме системна работа да решим тези проблеми", добави той.
Започва проект за въвеждане на електронно фактуриране, тоест фактурите да не се предоставят 14 дни след края на месеца, а да се виждат от контролните органи в реално време. Контролът върху ДДС плащанията ще започне още при регистрация на фирмите, за да се види дали са рискови новорегистрираните дружества. Ще искаме да има публичен регистър на фирмите, работещи по обществени поръчки, каза министърът.
Като цяло приходите и разходите в бюджета вървят по план, макар да има малко изоставане на приходите от акцизи, съобщи още Асен Василев, цитиран от БТА.
Голяма част от възможностите за преструктуриране на бюджета са изхабени през първите четири месеца на годината, защото парите за мерките за запазване на работни места и разходите за пенсиите са направени по тази начин, каза Василев. Запазваме 50-те лева добавки на пенсионерите. Ще бъдат обявени мерки в подкрепа на бизнеса, след разговор с другите министри, каза Василев.
Ще се засили последващият контрол в агенция "Митници"
и всички служители на агенцията ще проверяват техните доходи с имотното им състояние. Има проект, с който тези служители ще се откажат от спазването на банковата тайна.
Проверка на НАП е установила, че има силна концентрация на фирмите, получили публични средства. През 2020 година държавата е дала на бизнеса 15,8 млрд. лева, от които 3.7 млрд. лева са платени на седем фирми. Тази година за четири месеца три фирми са получили 1,3 млрд. лева, съобщи министърът.
Работи се фирмите, които разходват публичен ресурс, да е публичен, каза министър Василев.
Целта ни е да се подобри работата на приходните агенции, за да има повече проходи в бюджета и да се смени начинът, по който приходните агенции работят, за да се пресече течът в бюджета от 2 - 3 милиарда лева на година.
Това са осемте най-големи кредитополучатели от ББР
Мирчев: Министерството на икономиката бе отдадено на концесия
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!