М инистърът на финансите Асен Василев представи проекта на държавния бюджет за 2024 г.
Бюджетът за 2024 година е разчетен при следните параметри:
БВП 205,8 млрд. лева, което включва ръст на БВП от 3,2 процента и средно годишна инфлация от 4,8 процента. Очакваме инфлацията в края на 2024 година да падне до 3 процента, обяви финансовия министър.
Държавният дълг се очаква да остане около 23,8 процента от БВП, обяви Василев. Дефицитът, при който е разчетен бюджетът, е 3% на касова и 2,9% на начислена основа.
Министърът на финансите обяви, че проектът за бюджет за 2024 година включва общо приходи за 77, 6 милиарда лева и общо разходи в размер на 83,8 милиарда лева.
Очакваме бюджетът да влезе в парламента за гласуване на 22 ноември, обяви Василев.
Заложено е увеличение на пенсиите по швейцарското правило с 11 процента, а минималната работна заплата ще се увеличи до 933 лева, стана още ясно от представения бюджет за догодина.
Той обяви, че в Бюджета са заложени 12 млрд. лв. капиталови инвестиции, 11% увеличение на пенсиите, както и капиталови разходи в размер над 1 млрд. лв. във Фонда за общински проекти.
“Разходите за здравеопазване нарастват с 1,1 млрд.лв. Разходите за образование нарастват с 590 млн.лв. за предучилищното и училищното образование, което включва увеличението на заплатите на учителите, предвидени са 63 млн. лв. за увеличение на нормативната издръжка на дете в детска градина или общинско училище, предвидени са над 80 млн.лв. за нови учебници, разчетени са 30 млн.лв. за допълнително увеличение на разходите за издръжка на образователни институции, почти 87 млн.лв. за изграждане на нови детски градини, ясли, както и за ремонти и израждане на училища, 50 млн.лв. за нови физкултурни салони”, обяви Василев.
“Разходите за отбрана са малко над 2% от БВП. Разходите за културата са увеличени с 50 млн. лв. за държавни културни институти за сценични изкуства, 9,3 млн. лв. за филмовата индустрия, 28,5 млн.лв. за механизма за постигнати резултати в областта на библиотеките, галериите и читалищата”, съобщи той.
Той уточни, че са предвидени капиталови разходи за довършване на ГКПП “Калотина”, ГКПП “Капитан Андреево”, както и започване на проектиране на нови пункт на ГКПП “Капитан Андреево”.
“Бюджетът е балансиран в рамките на Маастрихтските критерии. Бюджетът предвижда 50% повече инвестиции. 22 декември трябва да сме готови с него”, каза още Василев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!