С толичният кмет Васил Терзиев провери Завода за отпадъци на София, където започна работа нова линия за отделяне на рециклируеми материали в предприятието. (*Видеото е архивно)
Новата система за отделяне на чист PET материал (пластмаса) е част от усилията за оптимизиране работата на завода. PET пластмасата не е просто пластмаса, а ценен ресурс. Това е най-скъпата пластмаса и правилното ѝ отделяне може да донесе най-високи приходи.
Терзиев: Ако тази практика не бъде спряна, София ще има голям проблем с отпадъка
Кметът Терзиев и директорът на завода инж. Николай Савов представиха данни за състоянието на завода, както и резултати за подобряване на чистотата на територията на столицата.
"С подписването на новите договори за оползотворяване на РДФ (твърдо гориво от отпадъци) депонирането на отпадъци в Столичното предприятие за преработка на отпадъци ще падне под 10%", заяви Терзиев.
"Когато споделихме за нашите планове да свалим депонирането на отпадъци от 90%, нещо което заварихме, до под 10% до края на тази година, бяхме обвинени в лъжа, че няма как да стане", добави още той.
"Щастлив съм да споделя, че това като много други неща, които сме обещавали, си стана реалност. С подписването на новите договори за оползотворяване на РДФ, което се очаква през следващите дни, ще паднем под 10%, което е значително по-евтино за града, отколкото преди", коментира още столичният кмет.
Имало е обществена поръчка за 40% от общия РДФ на стойност 26 млн.лв., която не е реализирана.
"В момента се доподписват договорите за цялото количество за 100% от отпадъка на цена от 22 млн.лв., тоест ще постигнем над 50-60% по-нисък разход на тон РДФ", посочи Терзиев.
Според него това е много важно, защото всички тези спестени пари могат да се използват за други неща като инвестиции в оборудване и за повишаване на качеството на услугите, които се предлагат.
"Паралелно с всички подобрения в завода като поточни линии и системи, които не работеха, в момента са възстановени и започваха да се случват някои неща, които също не работеха като по-ефективното рециклиране", подчерта столичният кмет.
"Постигнахме доста добри резултати с новите договори за рециклируемите материали като цените, на които ще продаваме, са от 55-60% до 300-400 % по-високи, отколкото преди", добави Терзиев.
"Принципът е един и същ, както и за РДФ - когато създадеш по-честни условия за търг, идват повече фирми, има повече конкуренция и по-добри цени", обясни столичният кмет.
Той увери, че е засилен контролът и на входа на завода.
Най-ясно това може да се види по резултатите, които Столичният инспекторат е постигнал през последните месеци като многократно по-високи глоби, между осем и девет пъти, са наложени на фирмите, които се занимават със сметоизвозване.
"Много неща, които преди са минавали незабелязано, сега се санкционират", заяви Васил Терзиев.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!