В ърховният адинистративен съд (ВАС) спря производството по делото за прекратената от Висшия съдебен съвет (ВСС) процедура за избор на главен прокурор и внесе в Конституционния съд (КС) въпроси за несъответствие на разпоредби от Закона за съдебната власт (ЗСВ) и Конституцията на Република България.
Административното дело във ВАС бе образувано по жалба на Борислав Сарафов срещу решение на Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС). С него се прекратява откритата с решение на Пленума на ВСС процедура за избор на главен прокурор на Република България, тъй като същата не е приключила с указ на президента за назначаване към 21.01.2025 г., както и с оглед ограничението в гласуването на предложение до президента на Република България за назначаване на главен прокурор да участват изборни членове, чийто мандат е изтекъл.
Сарафов се надява, че ще има промени и в Наказателно-процесуалния кодекс
Върховните магистрати приемат, че е налице несъответствие на разпоредбите от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт, приложими по настоящото дело, и Конституцията на Република България.
С оспорената разпоредба на чл. 33, ал. 4 ЗСВ, която предвижда, че „Пленумът на Висшия съдебен съвет може да прави предложение до президента на Република България за назначаване и освобождаване на председателя на ВКС, председателя на ВАС и на главния прокурор, както и да приема решения по ал. 3, като в гласуването могат да участват само изборни членове, чийто мандат не е изтекъл към датата на предложението или вземане на решението.“, на практика законодателят препятства осъществяването на правомощията и вземането на решения от конституционно предвидения и постоянно действащ орган – Висш съдебен съвет, в цялост.
Изводът, който може да бъде направен е, че с приемането на оспорените законови разпоредби Народното събрание от една страна изземва функции, възложени от Конституцията на ВСС, а от друга – при определена хипотеза – изтичането на мандата на членовете на ВСС, препятства осъществяването на правомощията на органа в цялост. Подобно изземане и ограничаване на функциите и правомощията на конституционно установен орган от страна на законодателя е в ярко противоречие с Конституцията на Република България, смятат от ВАС.
ВСС спря процедурата за избор на главен прокурор
Независимостта е съществена характеристика на съдебната власт, изрично прогласена от Основния закон и има ключово значение за осъществяване на правораздавателната дейност като основна нейна конституционна функция за гарантиране на върховенството на правото.