„За нас беше много важно да се опитаме да обхванем абсолютно всички възможно хипотези свързани с родителите на карантинираните деца. Това разбира се е много трудно”.
Това заяви в студиото на „Събуди се” по NOVA зам.-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова.
COVID-19 влезе в над 20 столични училища
Тя поясни, че право на болничен имат родителите на децата, приети в детски градини. За всички останали случаи социалното министерство призовава работодателите да позволят дистанционна работа.
Ако това е невъзможно и родителят е изчерпал правото си на отпуск, държавата може да отпусне месечна помощ.
„В случаите на едно дете тя е 610 лв, а ако децата са две сумата става 915 лв. и се отпуска пропорционално спрямо дните, в които детето трябва да е вкъщи. Към този момент има около 70 такива случаи подобни, които са ползвани. Изискването за тази помощ е 610 лв. праг на доход на член от семейството”, поясни зам.-министърът.
Русинова отчете, че 25 хиляди деца вече използват и традиционната помощ за първи клас. От тази учебна година за първи път има и помощ за учениците от 8 клас, като тя се ползва от над 18 хиляди семейства.
Какво ще стане, когато коронавирус и грип връхлетят едновременно
Зам.-министърът обясни, че идеята за създаване на детски кътове на работните места е добра. Възможността за фирмите да кандидатстват за средства по тази мярка е отворена от 30 септември, като срокът е до 15 декември.
„Опитваме се освен всичко планирано, да продължим и линията си в подкрепа на работещите родители. Когато и двамата работят различни професии в различно работно време, много удобно би било да има такива кътове. За тази идея сме отделили 15 млн. лева”, посочи Русинова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!