Парламентът извади на първо четене ВМЗ-Сопот от забранителния списък за приватизация.
Промяната в Закона за приватизация и следприватизационен контрол, предложена от депутати от ГЕРБ, беше одобрена на първо четене с 76 гласа "за", 8 "против" и 2 "въздържали се".
В мотивите си депутатите от мнозинството посочват, че финансово-икономическото състояние на предприятието е изключително тежко. При обявяването му в несъстоятелност било твърде вероятно работниците и служителите изобщо да не получат възнагражденията си, а заводът да бъде разпродаден "на парче" и да не запази своята цялост.
Затова единствената възможност била приватизация, но при по-облекчени условия от поставените в приетата вече стратегия за раздържавяване на предприятието.
Румен Петков от Коалиция за България обвини управляващите, че искат да извадят ВМЗ-Сопот от забранителния списък, за да отпадне стратегията за приватизация и ангажиментите към работниците в предприятието.
Колежката му Корнелия Нинова посочи, че предишното управление е било намерило реалистично решение на проблемите на предприятието чрез индиректен офсет - външна фирма, която спечели доставка за оборудване на Министерството на отбраната, се задължава да направи инвестиция в размер на 80 на сто от поръчката.
ГЕРБ отмениха възможността в закона за обществените поръчки за индиректен офсет, посочи тя. Сега давате приватизацията на стратегическо предприятие в ръцете на "калинки", коментира тя.
През 2008 г. предприятието е с най-голямата реализирана загуба и от тогава досега все е така, репликира я Диан Червенкондев от ГЕРБ и отбеляза, че по този начин предприятието не може да функционира.
Предлагаме ВМЗ-Сопот да се приватизира не със стратегия, а с критерии от Агенцията за приватизация, каза депутатът от ГЕРБ и отбеляза, че в Надзорния съвет на агенцията има представители на всички политически партии.
По време на управлението на кабинета "Станишев" ВМЗ-Сопот за първи път обслужва без затруднения задълженията си, плащат се заплати, коледни и великденски бонуси, възстановени са загубените пазари в Алжир и Индия, отговори му Корнелия Нинова. Тя изрази опасения, че приватизацията на предприятието е замислена за определен български купувач.
Депутатите приеха на първо четене и промени в Закона за приватизация и следприватизационен контрол, внесени от Министерския съвет.
С тях от забранителния списък за приватизация бяха извадени Националната агенция "Музика" и Международният панаир - Пловдив. По предложение на депутати от мнозинството в списъка беше включено дружеството "София Тех Парк" ЕАД.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!