В болница „Пирогов“ е доставено цялото количество заявен ботулинов антитоксин, съобщиха от лечебното заведение, цитирани от БТА.
Част от него вече е приложена за лечението на жените, пострадали при поставяне на ботулинов токсин.
Лечението на пациентите, страдащи от ятрогенен ботулизъм, е изключително прецизно и се извършва от разширен екип от специалисти, информират от спешната болница.
Към момента пациентките понасят добре терапията, посочват от лечебното заведение.
Преди дни в „Пирогов“ потърсиха медицинска помощ няколко жени, които са получили усложнения вследствие на поставяне на ботулинов токсин с козметична цел.
При първата постъпила в „Пирогов“ пациентка се наложи антитоксинът да бъде осигурен със съдействието на Военномедицинската академия.
От Министерството на здравеопазването тогава посочиха, че в България няма разрешен за употреба ботулинов антитоксин по национална процедура. Притежателят на разрешението за употреба има ексклузивните права върху продукта, като единствено той може да се разпорежда с продукта, както по отношение на маркетиране, търговия на едро и дребно, така и по ценообразуването.
Нормативно е уредено,
когато лечението в страната е без алтернатива и в интерес на здравето на пациентите, даден неразрешен лекарствен продукт да бъде осигурен.
По този начин в нашата страна лекарственият продукт с INN Botulinum antitoxin може да бъде внесен от търговец на едро по искане на лечебно заведение за болнична помощ по реда на чл. 9, ал. 1 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Антитоксин по тази процедура от началото на 2023 г. е осигурен във Военномедицинската академия, в Плевен и в Пазарджик.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!