Засега техният брой е около 400 хиляди,
съобщава БГНЕС. До месеци експертизите ще докажат колко от тях са брак и дали е имало приготвени за манипулация на вота, съобщи Би Ти Ви.
Държавното обвинение води разследването за извършени 2 престъпления - в изборния процес и за длъжностно престъпление от администрацията на правителството. По първия казус - от иззетите протоколи и свидетелски показания е ясно, че бюлетини са изнасяни и след 8 май, когато обществената поръчка приключва.
Това означава, че злоупотреби лесно са могли да бъдат направени. По втория казус - доказано е, че Министерският съвет като възложител на поръчката не е следил как се изпълнява договорът.
"Явно някой не си е изпълнил служебните задължения. Оттук нататък предстои да видим дали това е с някаква специална цел или този служител просто немарливо е изпълнявал служебните си задължения. Защото нашият закон е такъв, че ако някой просто немарливо си е изпълнявал служебните задължения - не носи наказателна отговорност. В Наказателния Кодекс няма състав, който да криминализира това, че някой печата повече бюлетини от тези, които са възложени от МС", обяснява Стоил Тойчев.
Това означава, че у нас всеки, който има печатница и може да получи файла с вида на бюлетината, може да се снабди с толкова броя, колкото поиска.
"Това дело и този казус ще дадат основание
при едни следващи избори възложителите и изобщо държавата да помисли дали е удачно изобщо да бъдат възлагани изработката на изборните материали,
на изборните бюлетини, на частни фирми или да се възложат на печатницата на БНБ", коментира зам.-главният прокурор Борислав Сарафов.
По делото вече са разпитани повече от 30 души от администрацията на МС и от печатницата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!