С тотици карловци и гости на града присъстваха тази вечер на възпоменателната церемония пред паметника на Васил Левски в града по повод на 148-та годишнина от гибелта на Апостола на свободата.
През целия ден пред паметника на националния ни герой хората не спряха да поднасят цветя, спомняйки си най-важните завети, които Левски ни е завещал. Да се преклонят пред живота и делото на Апостола в Карлово бяха народни представители, областният управител на Пловдив Дани Каназирева, кметове на съседни общини и населени места.
Възпоменанието започна с церемония с участието на представителни роти от 61-ва Стрямска механизирана бригада в Карлово.
Почетния строй на военнослужещите прие председателят на Народното събрание Цвета Караянчева.
В словото си Караянчева подчерта искрената човечност на Левски, която днес, по думите й, наричаме толерантност:
"Всичките народи в България ще живеят под едни чисти и святи закони, както е дадено от Бога да живее човекът. А ние и до днес не спираме да се обръщаме към него, тъй като всеки въпрос на съвремието може да намери отговор в неговото верую", каза председателят на Народното събрание.
"И не на последно място, подчерта Караянчева, винаги ще се възхищаваме на изключителните му способности да организира и обединява, да протяга ръка над различията и противоречията в името на висшата цел".
"Васил Левски е първият обединител на нацията и винаги ще остане такъв. В името му търсим и ще търсим утеха и надежда дори в миговете на най-голямо разединение. Този негов урок е строшил бариерите на времето и доказва своята мъдрост и днес", заяви Цвета Караянчева.
"Ние си припомняме и онези негови думи, които намираме в писмото му от 3 март 1872 г. до Филип Тотю", каза в словото си кметът на Карлово Емил Кабаиванов. "Че какво друго да искам повече, освен да видя Отечеството си свободно!? Като това е моето предначертание за него! Защото не искам да се видя на висок чин, а да умра за България".
На 19 февруари възпоменателното честване ще продължи от 9.00 ч. в храма "Успение на Света Богородица", където ще бъде отслужена Архиерейска света литургия и панихида за Васил Левски.
11.00 е началният час на митинга-поклонение на пл. "Васил Левски", след което ще последва шествие до родната къща на Апостола на свободата.
Междувременно - ново разделение в обществото относно това кога да се почита паметта на Васил Левски.
Историците са категорични – на 18, а не на 19 февруари. Причината –грешка в миналото, която изследователи на апостола на свободата се опитват да поправят.
Велико Търново – това е градът, от където тръгва идеята датата 18 февруари да се наложи, като правилната за почитане паметта на Васил Левски. А не 19 февруари.
"Става дума за една лоша традиция, а лошите традиция трябва да бъдат коригирани. Това е груба грешка, която трябва да бъде поправена", коментира пред NOVA проф. Петко Петков – историк във ВТУ "Св Св. Кирил и Методий".
Така днес във Велико Търново беше почетена паметта на революционера във военният университет, носещ неговото име. За вицепремиера Красимир Каракачанов спорът за точната дата е излишен, но въпреки това той избра 18 февруари, за да отбележи 148-ата година от гибелта на Апостола.
"Кога е точната дата, един ден науката ще отчете. Дали 18-ти или 19-ти. За мен това не е имало значение. Да оставим историците да спорят. Важното е друго – как прочитаме Левски, а не, как го почитаме", смята той.
"Исторически верният факт е, че по нов стил датата 6 февруари е 18. Доказан и безспорен е. Има хора, които от всичко правят проблем и не искат да последват примера на историческата столица Велико Търново", каза още проф. Петков.
Освен във военното училище, паметен ритуал имаше и в центъра на Велико Търново, където е единственият паметник на Левски, на който той е пленен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!