М алко над 41% от българите живеят в пренаселени жилища, сочат най-новите данни на европейската статистическа служба Евростат, цитирана от БНР. Това означава, че те нямат достатъчен брой стаи за размера на домакинството си.
По този показател България се нарежда на трето място сред страните членки на Европейския съюз след Румъния и Латвия. В тези страни делът на обитателите на пренаселени жилища е съответно малко под 46 и 42 на сто.
Средно за ЕС показателят е 17,2 на сто обитатели на пренаселени жилища. Данните сочат, че най ниски са нивата на пренаселеност в Кипър, малко над два процента, Малта – 3,7 на сто и Холандия – 4,8 процента.
В сравнение с 2010 г. картината през 2019 г., за която се отнасят най-новите данни на Евростат, показва, че има спад на обитателите на пренаселени жилища.
За България преди десет години делът им е бил малко над 47%, а за Съюза като цяло 19%.
Същевременно Евростат отчита, че в ЕС повече от един на всеки трима души живее в недостатъчно обитавани жилища през 2019 г., което означава, че жилищата са твърде големи с излишни стаи и по-конкретно излишни спални, съпоставени с нуждите на съответното домакинство.
Делът на обитателите на такива жилища у нас е 11,5 на сто. Държави, където под 15% процента от населението живеят в такива жилища, които се смятат за твърде големи за нуждите им, са Румъния – със 7,7 на сто, Латвия – малко под десет на сто, и Италия – 14,2 на сто.
Социални жилища за над 2500 души се изграждат с европейски средства
Бум на жилищните кредити у нас, как COVID-19 промени пазара
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!