В "Зелените Балкани" очакват голяма пратка от 22 черни лешояда от спасителния център за диви животни в Лос Хорнос, Испания, съобщават от българската природозащитна организация.
Птиците са спасени в испанския район Екстремадура, те са попаднали при хората вследствие на недохранване и изтощение. Тези млади и неопитни птици получават втори шанс за живот в спасителния център в Лос Хорнос, където специализиран екип ги лекува и ги подготвя за евентуално пускане на свобода в дивата природа.
След 60 г. у нас се роди се първият брадат лешояд
След като птиците са били възстановени, те са постъпили в спасителния център за диви животни AMUS, който разполага със специализирани съоръжения, за да прекарат там карантинния период преди транспортирането и за да им бъдат направени някои допълнителни изследвания.
В първия ден на март черните лешояди са поели дългия път към България, като транспортирането се координира и организира от Фондацията за опазване на лешоядите (VCF). Пратката от 22 птици ще измине 4000 км по суша през Франция, Италия, Словения, Унгария и Румъния.
Дивата природа ще се завърне в Родопите
След пристигането им в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани" птиците ще бъдат прегледани отново и ще бъдат настани в адаптационни волиери, за да свикнат с новия си дом. Там черните лешояди ще прекарат следващите няколко месеца преди да бъдат пуснати на свобода.
Възстановяването на черния лешояд в България е възможно благодарение на подкрепата на Испания, на чиято територия се намира най-голямата популация в света на този вид - над 2 500 гнездящи двойки, повече от половината от тях в Екстремадура.
През последните няколко години регионалното правителство на Екстремадура дарява спасени птици от вида черен лешояд на проекта "Светло бъдеще за черния лешояд" (Vultures Back to LIFE), чиято цел е реинтродуцирането на вида в България. Тази година то е дарило допълнително 22 птици, с което е осигурило общо 59 испански черни лешояда за този проект.
Благодарение на усилията по проекта, миналата година два реинтродуцирани черни лешояда, идващи от Испания, са образували двойка за първи път след изчезването на вида в България, което дава надежда за завръщането вида в страната, посочват от "Зелени Балкани".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!