К абинетът възложи на министъра на земеделието и храните да предприеме необходимите действия за увеличаване на защитните горски територии в поземлени имоти - държавна собственост, като превантивна мярка за недопускане на възникването на бедствени ситуации и на човешки жертви, съобщи пресслужбата на
кабинета.
С увеличаването на защитните горски територии ще се постигне увеличаване на всички екосистемни ползи от устойчивото им управление и намаляване на риска от наводнения, посочват от информационната служба на МС.
Зам.-министърът на земеделието и храните доц. Георги Костов съобщи преди два дни, че до 15 февруари още 103 хил. хектара гори ще бъдат включени в категорията защитни гори.
Той каза още, че с решение на министъра на земеделието и храните Десислава Танева ще се наложат промени в стопанските планове на държавните горски стопанства, които засягат видовете и интензивността на сечите. Съгласувано с Министерство на финансите ще бъде направено предложение да се извърши промяна в Закона за Данък добавена стойност за връщане на ДДС за износ на дървен материал. Така, според доц. Костов, ще се сложи икономическа преграда на опитите да се експортира необработен дървен материал.
По данни на земеделското министерство към момента площта на горските територии е над 4,180 млн. хектара. Средната възраст на българските гори към момента е 54 години, а към 2010 г. тя е била 50 г.
"Увеличаването на защитните гори е добра мярка. Тяхното съществуване е с цел гаранция на сгради, съоръжения и населени места", коментира Тома Белев, член на неправителствена природозащитна организация.
По думите му създаването на нови 5% защитни гори е добро решение и с тях могат да се обхванат много територии, в които има нужда от мерки за опазване на имуществото на гражданите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!