Д епутатите приеха окончателно проектобюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за 2021 година, с което потвърдиха и предвидената там допълнителна финансова подкрепа за медицинските специалисти.
На второ четене: Одобриха бюджета за ДОО и за НЗОК за догодина
От следващата година медицинският персонал ще получава допълнение към трудовите си възнаграждения докато има пандемия.
За лекарите то ще бъде в размер на 600 лв. на месец, за медицинските сестри и специалистите по здравни грижи – 360 лв., а за санитарите – 120 лв.
Гласуват НЗОК, ДОО и държавния бюджет за 2021 г. извънредно другата седмица
Средствата ще се получават паралелно с допълнителния стимул за борещите се на първа линия с COVID-19.
Увеличение към възнагражденията няма да получават единствено лекарите, чиято брутна заплата надвишава 5 хил. лв. месечно.
Бюджетът на НЗОК запазва здравноосигурителната вноска в размер на 8%. Съотношението на заплащане от страна на работодателя и здравноосигуреното лице за 2021 г. е 60:40.
България ще вземе млрд. лв. заем от ЕС срещу ковид-19
Проектобюджетът на НЗОК за догодина предвижда повече пари за здраве спрямо настоящата. Парите на Касата ще бъдат в размер на над 5 млрд. лв. и с 340 млн. повече от 2020 г.
Разчетът предвижда повече пари да има и за лекарства – 1,3 млрд. лв.
Ананиев: Здравеопазването е приоритет на "Бюджет 2021"
Средствата за болниците също се увеличават – 2,37 млрд. лв. са предвидени, като тези, които предоставят комплексно обслужване за пациенти с коронавирус, ще получават повече.
Парламентът прие на първо четене "Бюджет 2021"
В текстовете е разписано още, че задължения за работа с пациенти с COVID-19 вече ще има и към изпълнителите на извънболнична медицинска помощ, както и санкции при отказ от тяхното изпълнение.
А минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст става 300 лв. от 1 януари догодина, решиха още депутатите с приетите окончателни текстове в Закона за Държавното обществено осигуряване за 2021 г.
Предложението за нарастване на размера с 50 лева подкрепиха 141 народни представители.
Между двете четения на законопроекта от "Воля" предложиха сумата да скочи до 350 лв., но идеята им не срещна одобрението на парламентарното мнозинство.
До месец март на 2021 г. ще продължи и изплащането на допълнителни суми към пенсиите на всички над 2 млн. пенсионери в размер на 50 лв. месечно. Мярката бе лансирана от правителството в помощ на най-уязвимата група по време на COVID-кризата.
От началото на следващата година се увеличава и максималният размер на получаваните една или повече пенсии от 1200 лв. на 1440 лв. месечно. За пенсиите, отпуснати до 31 декември 2020 г. се предвижда осъвременяване с 5% по т.нар. швейцарско правило.
Средният размер на пенсията на един пенсионер през 2021 г. се предвижда да достигне 488,97 лв., което е ръст с близо 77 лв. или 18,6 на сто спрямо сегашната ѝ стойност.
Увеличава се минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица от 610 лв. на 650 лв. Минималният осигурителен доход за регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители се запазва на 420 лв. Максималния осигурителен доход за всички осигурени лица от 3 000 лв. също се запазва.
Остава същата и помощта от 380 лв. за отглеждане на дете до 2-годишна възраст.
"Има всички основания да се очаква, че с приетия законопроект ще се постигне чувствително увеличение на доходите на възрастните хора у нас през следващата година". Това заяви пред депутатите министърът на труда и социалната политика Деница Сачева, след като парламентът одобри бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2021 г.
Социалният министър благодари на всички депутатите, подкрепили параметрите на бюджета на Държавното обществено осигуряване и подчерта, че не е никак пресилено да се твърди, че с това решение са станали реални важни политики, водещи до укрепване на социалната защита за милиони български граждани.
"Радвам се, че успяхме да ви убедим, че тези параметри не жертват финансовата стабилност на ДОО, нито в краткосрочен, нито в дългосрочен план", отбеляза още тя.
Деница Сачева увери, че по-големите разходи в системата на общественото осигуряване не са изцяло за сметка на допълнителен трансфер централния бюджет. Една немалка част – 55 на сто, се покрива от увеличените приходи от осигурителни вноски.
Тя определи приетия бюджет като разумен и реалистичен, който ще съдейства за по-българското възстановяване на икономиката и пазара на труда.
"Чрез този бюджет се прави важна крачка напред към заздравяване на архитектурата на българския пенсионен модел, а това е нещо, от което са заинтересовани всички български граждани", смята Сачева.
Веднага след приемането на бюджета, народните представители пристъпиха и към централния бюджет на републиката, като в минутите до края на удълженото заседание от трибуната се четат докладите. Разглеждането и приемането на текстовете от бюджета ще продължи в сряда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!