„През последните години се забелязва значително увеличение на децата с късогледство. А в България късогледството не е толкова широко разпространено, както в Азия, където при определени държави то е до 75% от населението. Такъв е случаят в Сингапур. До голяма степен това е свързано със съвременния начин на живот”.
Това заяви в студиото на „Здравей, България” по NOVA началникът на клиниката по очни болести в УМБАЛ „Александровска” доц. д-р Александър Оскар.
Ковид-19: 500 ученици и 40 учители под карантина
Той обясни, че в практиката си изследва и причините за появата на късогледството. Пример за него бил недостигът на витамин „D”, но малко хора знаели този факт. Той предупреди, че приемането му от деца е много важно за тяхното развитие.
При късогледството много важни са генетичните фактори и дали детето има родител, който страда от същото. „Ако има такъв, вероятността да се развие и при детето е голяма, а ако и двамата го имат вероятността вече клони към 100%”, обяснява специалистът.
Кунчев ще поиска удължаване с 2 месеца на извънредната епидемична обстановка
Според него факторите на средата също оказват сериозно влияние, защото при много деца се наблюдава късогледство, без те да имат родител, който страда от заболяването.
Още по темата вижте във видеото горе.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!